abone ol: Makale | Yorum

Koca Karpuz

0 yorum
Koca Karpuz

 

Çocuklar ve yemekler bir başlık altına gelince, başlı başına sorun olabiliyorlar galiba değil mi? Ya hiçbir şey yemek istemezler, yahut zararlı gördüğümüz gıdaları tercih ederler. Eh onlar için zararlı olan gıdaların evde ne işi var, orası ayrı konu. Bir de tek bir yiyeceğe saplanıp kalırlar bazen. Hal böyle olunca, yemek istediği şey normalde pek sağlıklı olsa da, tek yiyecek üzerinden beslenmesine göz yumulmaz. Koca Karpuz işte böyle bir hikaye. Sabah akşam karpuz yemek isteyen tatlı Nora’nın hikayesini anlatıyor.

Nora hiç usanmadan iştahla yediği karpuzu gerçekten çok sever. Babası ondan, önce sofradaki tavuk ve ıspanağı yemesini isteyince ısrarla sadece karpuz istediğini dile getirir mesela. Nora o ıspanak yemeğini ve tavuğu yedi mi bilmiyoruz. Fakat bir akşam mutfakta gördüğü o güzelim karpuz iştahını iyice arttırır. Gizlice onu yatağının altına taşır ve işte sonrasında olaylar gelişir.

Bu yatak, yorgan altları pek kullanışlı saklama alanlarıdır. Tıpkı Nora gibi, ama domatesi çok seven bir kuzenim vardı. Yorganının altına bir poşet domates saklamıştı. Yatakta bir faica oluşmamıştı sanırım, yoksa bu olayı güldüğümüz anlarla hatırlamazdım değil mi?

Koca Karpuz, harika resimlerle dolu. Yeri geliyor koca iki sayfada tek kısa cümle, yeri geliyor uzun bir paragraf okuyoruz. Fakat resimler tam sayfa ve oldukça hoş detaylara sahip. Resimle yazılan, resimle güzelleşen kitaplardan biri kısaca.

 

Koca Karpuz, sonunda Nora’nın yaptığı güzel bir kahvaltı ile son buluyor. Evet evet, Nora bağımlılık yolunun köşesinden dönüyor. Çocuklarda beslenme vs üzerine kitap arıyorsanız yahut güzel resimler, iyi bir kurgu ile keyifli bir okuma yapmak istiyorsanız, kitabı tavsiye edebilirim.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Koca Karpuz

Yazan: Tagrid en-Neccar

Resimleyen: Maya Fidavi

Çeviren: A.Sait Aykut

YKY, 1.Baskı Haziran 2018

 

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pabucum Dama Atıldı! Tagrid En-Neccar-Çocuklar Okuyor - […] önce severek okuduğumuz Koca Karpuz ve Kedi Dostu Cevahir Hanım kitaplarını tanıttığımız Tagrid En Neccar var yine bugün […]
  2. Kedi Dostu Cevahir Hanım-Tagrid en-Neccar-YKY-Çocuklar Okuyor - […] en-Neccar’ın pek tatlı bir hikayesi ile karşınızdayız yine. Daha önce Koca Karpuz’unu okumuştuk. Şimdi ise epey merak ettiğim Kedi…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: