abone ol: Makale | Yorum

Küçük Kara Balık

0 yorum
Küçük Kara Balık

Sizlerin sorduğu, sayfamızda görmek istediği bir kitaptı Küçük Kara Balık. Sanırım onu duymayan pek az kişidir, özellikle çocuk edebiyatı ile ilgiliyse. Özgürlüğünün, keşiflerin, bilginin peşinde bir küçük balık o. İnsanın kendini bulabileceği bir hikaye. Yazarının hayat hikayesi de eklenince, sanırım meşhur olmasının normalliği ortada.

Bu kadar meşhur olmasa, ne okurduk Küçük Kara Balık’ta? İnsan, özellikle ruhunu dinleyen insan, kendinden bir şeyler bulabilirdi elbet. Edebi olarak, kurgu açısından vs gayet sıradan bir metin gibi olsa da, neticede alt metinde çok daha fazla şey söylüyor bize. Yaşlandığınızda da ancak şu andaki kadar bilginiz mi olacak, diyor. Dünyanın sadece monoton hareketlerinizden ibaret olduğunu mu düşünüyorsunuz diye soruyor. Kendinizi dünyanın hakimi sanacak kadar küçük bir dünyanız var, farkında mısınız, diyor. Velhasıl.

Kimilerinin eleştirdiği, suçladığı bir kitap bu. Onlar da muhtemelen Küçük Kara Balık’ın yol boyunca karşılaştığı, onu durdurmak isteyenlerin düşüncelerine sahipler. Yenilikten korkuyorlar, risk almak istemiyorlar. Açıkçası ben, resme biraz daha yukarıdan bakma taraftarıyım. Ne bulunduğu dünyayı küçük görüp, gezip tozup, kendini değiştirmeden/geliştirmeden özgürce yaşadığımızı sanalım; ne de dünyamızı her şeyi ile yeter görüp, riskten korkalım. Bence asıl odaklanmamız gereken, bu yolculukta rehber olarak kimi seçeceğimiz. Sadece hayallerin, iç güdülerin insanı her zaman iyi sonuçlara götürmediği ortada iken, onları rehber edinmek gerçekten yeterli mi?

Hayat felsefesini bırakıp, kitaba gelelim. Yer yer Küçük Kara Balık’ı sert buldum. İnsan bazen, önüne çıkıp yol kesenlere karşı sert davranmak zorunda kalabiliyor ama bunu da kabalığa kaçmadan becerilmeli diye düşünüyorum.

Kitabın çizimleri de gayet hoş, hatta keşke biraz daha yakından, detaylı ve çok olsaydı diye düşünüyor.

Velhasıl Küçük Kara Balık’ı çocukların seveceğini, keyifle okuyacağını düşünüyorum. Elbette siz de okuyun öncesinde. Çocuğunuzla/öğrencilerinizle kitap üzerine sohbet edin. Böylece çok daha verim alınacağı kesin.

Küçük Kara Balık

Mahiyi Siyahi Kuçulu

Yazan: Samed Behrengi

Resimleyen: Nalan Alaca

İthaki Çocuk, Eylül 2019

52 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: