abone ol: Makale | Yorum

Küçük Kardeş İstemiyorum

0 yorum
Küçük Kardeş İstemiyorum

 

Her abla, abinin geçtiği bir süreç muhtemelen. Küçük kardeşi kıskanmak. Küçük Kardeş İstemiyorum tam da bu konuda fakat pek sıcak, kuşatıcı bir üslupla yazılmış bir kitap. Serinin daha önce Kendi Yatağımda Uyumayacağım kitabını size tanıtmıştık.

Kitapta bir ağabeyin kıskançlık namına yaşayabileceği genel durumlar dile getirilmiş. Her birinden sonra ebeveynin sesini de duyuyoruz. Önce çocuğa hak verip, sonra bu durumun geçici olduğunu, ileride alacağı şekli anlatıyor çocuğa.

Bir oyun arkadaşı bekleyen ama pek bir şey beceremeyen, dil çıkardığında kahkahalar ile gülen kardeşle karşılaşan abiye şöyle deniyor:

Evet, kardeşin henüz pek küçük, oynayamaz seninle. Hiçbir şey yapmayı bilmez, sadece ağlar ve huysuzlanır. Ama bir, bilemedin iki yıl sonra top oynayacak yaşa gelecek. Güneş parladığında, inan, denize atlamak isteyecek.

Bu tür yaklaşımlar sonrası, abiye bebeklik resimleri gösterilerek empati yapması da sağlanıyor.

Abi ne kardeşe zarar vermek istiyor, ne de duyguları anlaşılmamış hissediyor.

Kitabın diğerinde olduğu gibi, soruna yaklaşımını, çözüm tarzını çok beğendim. Bu ara iki kardeş kitabını peş peşe okuyunca, yine peş peşe sayfalara taşımaya karar verdim. Yani yarın da, bir kardeş kıskançlığı kitabı yayında olacak inşallah.

Kitabın son sayfaları ebeveynlere tavsiyeler, yapılması ve yapılmaması gerekenleri vs içeren sayfalar var. Gayet detaylı, derli toplu.

Kitabın resimleri de pek naif, sevgi sıcaklığını hissettiriyor. Bu serinin ödüllü olduğunu da tekrar belirtelim.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Küçük Kardeş İstemiyorum

Alberto Pellai, Barbara Tamborini

Resimleyen: Elis Paganelli

Turkuvaz Kitap

Ocak 2019

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: