abone ol: Makale | Yorum

Kur’an Bana Ne Diyor?

0 yorum
Kur’an Bana Ne Diyor?

Kur’an Bana Ne Diyor? Kur’an bize “Oku ve Anla” diyor. İbrahim Arpacı ve Sema Çelem’in yazdığı kitap tam da ihtiyaç olan bir alanda.

Her iki kitapta da, ayetlerle, çeşitli sorularına cevap bulan çocukları görüyoruz. Böylece hem surelerden/ayetlerden bahsediliyor hem de hayatın içine dahil edilmiş oluyorlar. Kur’an Oku Diyor kitabında, namaz sureleri olarak bildiğimiz son 10 sure var. Kur’an Anla Diyor kitabında ise Kalem, Meryem, Kehf, Lokman gibi yine on sureden bahis var. Bütün sureler birer hikaye ile anlatılıyor. Hikayelerin kahramanı genellikle çocuklar. Kah evde, kah okulda, kah hastane odasında, kah bir ağacın gölgesinde ayetlerin bize anlattıklarını fark etmeye çalışıyoruz.

Çocuklara Kur’an’ın tanıtılması oldukça önemli bir konu. Bizde genellikle Kur’an’ı öğretme teknikleri üzerine yoğunlaşıyor eğitimciler… Öğrendikten sonra da kısa surelerin ezberi üzerinden gider bu konudaki eğitim. Halbuki bu ezberlenen ayetler bize ne diyor, onlardan nasıl anlamlar çıkarılmış hepimizin bilmesi gerekiyor. Batıda çocuklar için hazırlanmış öyle güzel İncil kitapları var ki. Sadece resimler ile bile sanat eseri kıvamındalar. Bizde de umarım en kısa zamanda çocuk ve Kur’an’ı buluşturan, edebi ve sanat değeri yüksek çalışmalar vücut bulur.

Kitapları Zeynep ve Mümine Yeşilmen resimlemişler. Pek güzeller.

Şimdiden iyi okumalar dileyelim.

Kur’an Oku Diyor/ Kur’an Anla Diyor

Yazanlar: İbrahim Arpacı, Sema Çelem

Resimleyenler: Zeynep Yeşilmen, Mümine Yeşilmen

Editör: Hafsa Fidan Vidinli

TDV Yayıncılık

1.Baskı Ocak 2020, Ankara

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: