abone ol: Makale | Yorum

Kurumuş Ağaçlar

0 yorum
Kurumuş Ağaçlar

Sosyal medyada bazı kuş ve tabiat fotoğrafçılarının hesaplarını takip ediyorum. Onlardan biri de Alper Tüydeş. Masamda okunmayı bekleyen çocuk kitaplarından birini alınca (nihayet… mazeretlerim var ama kendim de kabul etmek istemiyorum… neyse buradayım, merak etmeyin:) )Alper Tüydeş ismini gördüm ve daha da merakla okumaya başladım.

Kitap, ormanda pek de dikkatimizi çekmeyen (benim çeker) ve biraz da “işe yaramaz” olarak gördüğümüz kuru ağaçlar üzerine. Alper Tüydeş o ağaçların aslında ne kadar çok işe yaradığını gösteriyor bize… Sadece biraz yakından bakmamız kafi.

Aslında kurumuş ağaçlar özelinde gitse de kitap, bize bir sürü kuş çeşidini de öğretmiş oluyor. Bu yönüyle de kitaba bayıldım. Ayrıca sadece pek çok türde kuşa değil, ormandaki pek çok canlıya faydası olduğunu görüyoruz, kurumuş ağaçların…

Tabiatta israf yok, ne harika değil mi! Her varlık değerli 🙂

Çocukluğumda gördüğüm en ilginç koltuklardan biri, kuru bir ağaçtı. Koltuğa benzer bir şekilde oyulmuş bir kütüktü. O kadar çok kullanılmıştı ki, cilalı gibi pürüzsüzdü artık yüzü. Şimdi öyle bir kuru ağaca oturmak, mis gibi orman havasını içimize çekmek vardı 🙂

Kitabın resimleri Berk Öztürk’e ait. Kitabın bir başka güzelliği de Alper Tüydeş’in çektiği bazı kuş ve doğa fotoğraflarına son sayfalarda yer verilmesi.

Şimdiden iyi okumalar.

Kurumuş Ağaçlar

Yazan: Alper Tüydeş

Resimleyen: Berk Öztürk

Karavan Çocuk, Haziran 2021

6+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: