abone ol: Makale | Yorum

Kuyruklar Ne İşe Yarar

0 yorum
Kuyruklar Ne İşe Yarar

Tüm Meraklı Çocuklar Bilim Öyküleri serisinin 5 kitabından biri var bugün masamda: Kuyruklar Ne İşe Yarar? Kimi hayvanların bir kuyruğu vardır ama benim bir kuyruğum yok” diyen minik delikanlı ile açıyoruz kitabı.

Sonra o ve kedisi, çeşitli hayvanların yanına götürüyor bizi. Tabi ki kuyruklarının da. Karada, denizde çeşitli hayvanların, çeşit çeşit kuyruklarını farklı işlevler için kullandıklarını görüyoruz. Denge için, korunmak için, süslenmek için, ısınmak için… Ne çok işe yarıyor kuyruklar.

Kitabın sonundaki “Yetişkin Rehberi” sayfalarında kitabı efektif kullanmak adına çeşitli öneriler var. Bunlardan biri de “Yapalım” başlığındaki çocuklara kuyruk yapma fikri! Neyse ki sonunda “Kuyruğun çeşitli işlevlerini çocuklarınızla birlikte gözden geçirin ve insanların tüm bu işlevleri bir kuyruğa ihtiyaç duymadan yapabildiğini kavramalarını sağlayın.” demiş.

Hepimizin içi aslında bir orman gibi. Tilki gibi kurnaz bazılarımız, bazılarımız ayı gibi kaba… İçimizde bu kadar hayvan varken ve onları ıslah etmek için uğraşırken bir de kuyruğum eksik olsun diye düşünüyorum  ben 🙂 Ama çocuklar bir kuyrukla gerçekten çok eğleniyorlar. İnsan olmanın güzelliğini, özelliğini örselemeden hayvan taklidi yaparak oyunlar oynamak da ayrı bir özgürlük aslında 🙂

İyi okumalar, keyifli oyunlar. Dıgıdık dıgıdık.

 

Kuyruklar Ne İşe Yarar- What Do Tails Do?

Yazan: Mi-Yeon Ahn

Resimleyen: Su-jin Jo

Çeviren: Hatice Haskul

Erdem Çocuk

1.Baskı İstanbul, 2018-12-30

32 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: