abone ol: Makale | Yorum

Masalcı Kız

0 yorum
Masalcı Kız

 

Resimleme tekniği ile epey dikkatimi çeken bir kitap Masalcı Kız. Siparişim dün geldi ve bugün de size tanıtmak üzere misafir ediyorum onu.

Yürüyemediği anlaşılan ve epey üzgün bir çocuk Masalcı Kız. Bir gün onu neşelendirmek isteyen küçük arkadaşları sayesinde, gölün derinlerine kadar gidiyor. Orada kendisine hediye edilen nesne sayesinde masallar dinlemeye başlıyor küçük kız. Tabi bu masalları o da başka çocuklara anlatıyor. Böylece kendi canı sıkılmadığı gibi, başka çocukları da neşelendiriyor.

Kitabın resimlemeleri keçe kullanılarak yapılmış. Her bir resim, el emeği ürün. Zaten hep öyle de bu defa kes, biç, yapıştır, süsle, düzenle vs gibi daha çok dikişle yan yana duran işlemler dahil olmuş elin emeğine.  Resimlere, ufak diyaloglarla ayrı bir hareket de katmış yazar. Biraz meraklı, biraz sıkılgan ama iyi niyetli karıncalar gibi…

Kitap engelli bir çocuğa yardım, birlikte çalışmak, iyilik, bir güzelliği paylaşmak vs gibi değerler özelinde de çocuklara okunabilir.

Yazarın birkaç kitabı daha var. Onlarda da aynı tekniği kullanmış. Şimdiden merak ediyor, 3+ okuyuculara göz kırpıyorum.

 

Masalcı Kız

Manica K. Musil

Çeviren: Selcen Yüksel Arvas

2.Baskı Ocak 2018

Timaş Çocuk, 3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: