abone ol: Makale | Yorum

Mavi Kırlangıç

0 yorum
Mavi Kırlangıç

 

Bayramda da okumayı bırakmayın demiştik ya, tam da bunun için güzel bir imkandan bahsedeceğim bugün. Zaten hafta sonu demek, bizim için biraz da dergiler demek… Sanırım çocukluğumun en net fotoğraflarından biridir. Hafta sonu kahvaltılarından sonra özellikle babam ve ablamın uzun uzun gazete ve eklerini okuması… Sanki hafta sonlarının o rahat hissettiren demleri gazetesiz, dergisiz olmaz.

 

Yeşil gözlü Yeşilcan…

Elimde Mavi Kırlangıç  dergisinin Haziran 2017 sayısı duruyor. Dergi ekleri ile epeyce büyük bir paket olmuş. Babalar günü için bir resim çerçevesi, dergi içine yapıştırılmak için etiketler, Yeşilcan’la Boyama Kitabı ve Yeşilcan’la Sokak Oyunları kitabı. Evet, dergi iki kitap hediye etmiş bu ay.

Yeşilcan, derginin erkek kahramanı. Kitap okumayı, sağlıklı beslenmeyi, sporu seviyor. Bir de Ece ve Efe var. Onlar da belgesel izlemeyi, plan yapmayı, şiiri, müziği seven çocuklar. Bu karakterler dergi boyunca karşımıza çıkıyor.

Dergide bir çocuk dergisinden beklenebilecek bütün köşeler var görünüyor. Fakat sanırım Yeşilay’ın çıkardığı bir dergi olması sebebiyle sağlık konusu öne çıkıyor diyebilirim. Bu tabi her açıdan sağlık, sadece fiziksel değil. Bu nedenle dergi içinde çocuklar spora, bir hobi ile meşgul olmaya, düzgün ilişkiler kurmaya yönlendirilmiş. Ayrıca sadece bireysel faydalar değil, toplum sağlığı için önemli hususlar da sayfalarda göze çarpıyor. Mesela “Mahallemizi Evimiz Gibi Temiz Tutalım” diyor dergi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Derginin kapağında “Zamanımız Çok Değerli” spotu dikkat çekiyor. Şahsen zamanı iyi kullanmak, planlı programlı olmak, vakti israf etmemek konuları nerede görsem kulak kabarttığım başlıklardır. Bu sayfaları da pek sevdim. Çocukların da yetişkinlerin de saat saat, dakika dakika hazırlanmış bir program dahilinde yaşamasını savunmuyorum elbette. Fakat vakit gibi, bir daha asla gelmeyen bir hazineyi iyi kullanmamız gerektiğine eminim. Bu alışkanlık da, en kolay çocuklukta kazanılmayacak mı?

İşte Hayat Bilgisi köşesinde Zamanımız Çok Değerli başlığı altından birkaç satır:

“Serbest” denilse de “sayılıdır zaman” Çabucak geçip gider, sonra vahlanırız arkasından. “Boş” zaman değil, “boşa giden” zaman demeli. Zamanımızın kıymeti iyi bilinmeli.

Peki nasıl? Neyse ki dergide, Can’ın Zaman Çizelgesi, okuyuculara nasıl program yapılacağını da anlatıyor.

 


Dergi dolu dolu 48 sayfa. Fakat bir bölümü özel olarak anmak istiyorum. Çizelim Öğrenelim köşesi. Yetenekli çocuklarımıza yol gösterecek bu bölüm beni epey heyecanlandırdı açıkçası. Basit şekillerden başlayarak güzel figürler çizmeyi öğretiyor.

Mavi Kırlangıç oldukça iyi bir dergi. Hazırlayanların ellerine sağlık.

Şimdiden söyleyelim, derginin eski sayılarını PDF olarak buradan okuyabilirsiniz.

 

Mavi Kırlangıç

Yeşilay Çocuk Dergisi

48 sayfa

Fiyatı 5 TL, KKTC 6 TL

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: