abone ol: Makale | Yorum

Meraklı Tomurcuk

0 yorum
Meraklı Tomurcuk

Küçük bir kızçenin, meraklı tomurcuğun soruları ve tatlı hayatını görüyoruz, bugün elimizde olan 5 kitapta. Ya 3. Baskıyı yapmış, ya 2.’yi elimdeki kitaplar. Hem de 3 biner adetten. Belli ki ben onları okuyana kadar pek çok eve misafir olmuş bile. Yalan yok, ne zamandır okusam diyordum, nasip bugüneymiş.

Kitaplar 3+ kategorisinde. Ve bu yaşlardaki çocuklara dinimiz anlatılmış. Yaratan hakkında, peygamberi, arkadaşları hakkında, din hakkında çocuğa göre bilgiler verilmiş. Tabi bunlar bir kurgu dâhilinde yapıldığı için, hikayenin akışında çocuk karakterimizin sorularına göre bilgileri alabiliyoruz. Sadece bilgi olarak değil, hayatın akışı içinde yer alan detaylar da var tabi ki.

Günlük konuşmada “sabah akşam demeden” deriz ya, onun yerine, “sabah öğle ikindi akşam yatsı denemeden” şeklinde bir kullanım olması, çok tatlı değil mi? Bu tür kullanımlar ve tekrarlar, çocuklara sayı, gün anlatılırken çok faydalı oluyor.  Dolayısıyla aynı şekilde vakit bilinci açısından pek yerinde buldum.

Bir de çocuk kitaplarında dikkat ettiğim bazı noktalar gözüme takıldı hemen. Hani kitaplarda bizden unsurlar olmasını önemsiyoruz ya, hem metinde, hem çizimlerde… İşte bu yüzden kahvaltıda sahanda yumurta ve demleme çay olan yer sofrası, kalbimi çaldı 🙂

Yoğurt mayalayan, turşu kuran, erik şerbeti yapan anne de cabası. Velhasıl şimdiden iyi okumalar dileyelim.

Meraklı Tomurcuk

1-Rabbimiz Allah

2-Rasulullah Muhammed (sav)

3-Dinimiz İslam

4-Kitabımız Kur’an

5-Ashab-ı Kiram

Merve Safa Likoğlu

Resimleyen: M. Ahmet Demir

Atölye Balık, 3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: