abone ol: Makale | Yorum

Minik Diyetisyenler İş Başında

0 yorum
Minik Diyetisyenler İş Başında

 

 

Maya, Ege ve Deniz’in oyunları, pikniklerine konuk olacağız bugün. Hazır havalar da ısınmaya başlamış, piknik sezonu açılmak üzereyken, çocuklara epey iyi gelecek bir kitap Minik Diyetisyenler İş Başında.

Kahramanlarımızdan Ege, annesinin bir süredir gittiği diyetisyene gitmek ister ve diyetisyenle görüşmesinde sağlıklı beslenme üzerine epey bilgi edinir. Sıcak bir günde arkadaşları ile piknik yapmaya karar verdiklerinde ise hem onlara yeni öğrendiklerini anlatır hem de ellerindeki yiyeceklere bu gözle bakarlar.

 

Yağlı ve tuzlu olduğu için kraker yemiyorlar mesela… Kuruyemiş, yoğurt, sebze, meyve elbette iyi seçeneklerden. Pikniğe renk katan kısır da öyle, çünkü bulgurdan yapılıyor. Et, balık, süt hakkında da bilgi veriliyor. Tabi ki sağlıksız gıdalar hakkında da…

Bir sonraki maceraya yönlendirerek bitiyor kitap. Demek ki devamını bekleyebiliriz.

Çocuklara meslekler öğretilir, kostümleri ile tanıtımlar yapılırken diyetisyenler de eş geçilmemeli demek ki. Aslında adına sağlıklı beslenme uzmanı vs mi dense? diyetisyenler sadece diyetle işi olanlar gider gibi bir algı var sanki. Halbuki doğru beslenme de pek çok alışkanlık gibi küçükken öğrenilmesi gereken bir özellik.

Sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmeye katkı olsun diye, her yaştan çocuğa önerilebilir bir kitap elimizdeki. Kitap zaten 1,2 ve 3. sınıfları Hayat Bilgisi dersi, Sağlıklı Hayat ünitesi kazanımları ile de uyumlu imiş.

Şimdiden iyi okumalar, sağlıklı sofralar dilerim…

 

Minik Diyetisyenler İş Başında

Sepetinde Ne Var?

Yazan: Diyetisyen Güneş Aksüs

Resimleyen: Berk Öztürk

Turkuvaz Çocuk

1.Baskı Şubat 2019, 36 sayfa

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: