abone ol: Makale | Yorum

Minika Go-Mart 2017

0 yorum
Minika Go-Mart 2017

Sitede dergiler köşemiz var biliyorsunuz. Çocuk edebiyatı ya da çocuk dergilerini her ay tanıtalım istiyoruz. Fakat bu -duygusal sebeplerle- her zaman mümkün olmuyor. Yine de sayfalarımızdan dergiler eksik olmasın istiyoruz, imkan nispetinde.

Bugün Minika Go dergisini alalım masaya. Geçen gün aldım ve büyük bir kısmını okudum. Biliyorsunuz Minika Go bir çizgi film kanalı. Ocak ayından itibaren aynı isimle dergisi de çıkmaya başladı. Derginin GYY’si tanıdığımız bir isim: H. Salih Zengin.

Elimdeki Mart 2017 yani üçüncü sayı. İçerikte neler var bakalım.

Öncelikle Minika Go Ekranı bölümü çıkıyor karşımıza. Kanalın yayın akışını görüyorsunuz. Ardından “İyi Haberler” bölümü var, 2 sayfa. Çocuklar için yapılmış çalışmalardan haberler var.

 

Sonraki sayfa gözlerimi ışıldattı. Mevlana İdris’in yazdığı, Eren Dedeoğlu’nun resimlediği çizgi hikaye Uçan Vosvos sayfaları var. Hikaye “Uçan Vosvosumuz her zamanki gibi göklerde neşe, heyecan ve umutla yol almaktadır.” cümlesi ile ve pilot gözlüğü takmış bir tavşanı şoför koltuğunda gördüğümüz bir çizimle başlıyor. Sadece tavşan yok vosvosta, kadro kabalalık. Eşek, karga, kaplumbağalar –ki onlar bagajda seyahat ediyorlar ve epey ilgi çekiciler- diğer yolcular. Bu macerada bir uçağın altına tutunmuş maymunu kurtarıyorlar.

“terennüm”

Sonrasında Salih Zengin’in ayın konusu hakkındaki yazısı ile “yaşasın müzik” temalı sayfalar başlıyor. Yazıda sarı ile zemini boyanıp, biraz daha iri puntolarla yazılmış bir kelime dikkatinizi çekiyor: terennüm. Diğer sayfalara da bakınca bazı kelimelerin bu şekilde yazıldığını fark edebiliyorsunuz. Galiba hadi çocuklar bu kelime için sözlüğe bakın demek istenmiş. İyi de olmuş. Acaba derginin sonunda küçük bir sözlük oluşturulabilir miydi bu kelimelerle?

Müzik aletlerini ve mehteranı tanıtan sayfalardan sonra yine gözlerim ışıldadı. Bu defa Mevlana İdris’ten bir masal çıkıyor karşımıza: Kirpinin Bahar Konseri. Bu ormanda maceralar devam edecekse, merakıma yenik düşüp her ay dergiyi alabilirim. Çok öğretici bir kere. Mesela sevdiğiniz birine “piha nesü müv”* diye kirpice iltifat etmek istiyorsanız bu sayıyı arşive ekleyin derim.

 

Derginin çok sevdiğim sayfalarından birine daha geldi sıra. Ben Olsam bölümü. Ben olsam şöyle şöyle yapardım diye ilginç icatlarını sıralayan bütün çocuklar için açık kürsü. Ben olsam bu sayfaları dikkatle takip eder, bazıları hayata geçirmek için uğraşırdım. Köşeyi dönünce de…. (emin olamadım)

Ünlü Mucitler bölümünde müzikle ilgili icatlar var.

25-40 sayfalar reklam haricinde, bilmece, bulmaca, oyun… sayfalarına ayrılmış. Derginin hediyesi olan tarihi kahramanlar oyun kartlarının nasıl kullanılacağı da bu sayfalarda yer alıyor.

Hani dergilerde hep bu ay yaşananlar vs gibi başlıklarla o aydaki önemli olaylar vs verilir ya, işte Minika Go burada biraz cin fikirlik yapıp gelecek ayın tarihini sayfalarına taşımış. Çok da iyi olmuş. Dergiyi okurken geçip gitmiş günler hakkında bilgi almaktansa, gelecek günleri bilmek daha iyi sanki. Aa geçen hafta dünya okula zıplayarak gitme günüymüş, kaçırmışız demektense, hey gelecek ayın 20’sinde istediğin abur cuburu yeme günü varmış kutlamayı unutmayalım, yaz bi kenara vs diyebilir okuyucu.

 

 

 

Geldik Şaşırtıcı Hayvanlar bölümüne. Biliyor musunuz ben leylekleri çok severim. Evet, bu sayıda leylekler var. Gözlerim kalp kalp.

 

 

 

 

 

 

Ali Nergis’in kaleminden Mırıldanan Çocuk hikayesinden sonra Salih Zengin’in yazdığı, Reza Hemmatirad’ın resimlediği Çizgili Tarih bölümü var. Bölümde bu ay Seyit Onbaşı anlatılmış. Ardından Gezgin Sezgin bize Çanakkale’yi gezdiriyor.

Erol Erdoğan geleneksel sokak oyunlarını bize tanıtan bir isim. Dergide yazdığı hikaye ile de önceleri çocukların elinden belki de hiç düşmeyen el yapımı müzik oyuncaklarını tanıtmış oluyor. Kardeşlerine düdük, zurna, höpçük yapıyor ağabey Ahmet.

Neşeli Mikrofon bölümünde Yalvaç Ural’ı görüyoruz. Sonra Benim Kitaplığım bölümü ve bazı kitap tanıtımları çıkıyor karşımıza. Kitaplardan biri Vural Kaya’nın 2016 TYB Çocuk Edebiyatı ödülünü alan Kuşların Kalbine Dokunmak kitabı.

Ve resimlere bakınca mis gibi kokusunu da aldığınız sayfa, Haydi Mutfağa. Çıtır Notalar kurabiyeleri içi dergiyi almak isteyebilirsiniz.

Okuyucuların katıldığı sayfalar ve bir şiirler dergi kapanıyor. Dergi ayrıca Neşeli Sudoku kitapçığı da hediye etmiş. Şimdiden iyi okumalar.

 

*Sen bize hayatsın.

Minika Go

Bilmece, oyun, çizgi roman, masal…

64 sayfa.

6 TL

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: