abone ol: Makale | Yorum

Mış gibi

0 yorum
Mış gibi

 

Daha önce Nokta’sı ile tanıştığımız Peter Reynolds’un bu defa Mış Gibi kitabı bizimle.

Kahramanımız Ramon artık resimle arasını düzeltmiş gibi görünüyor. Ki her yerde her zaman ne görse resmini çiziyor. Fakat abisi pek beğenmiyor bu çizimleri. Hatta bir gün Ramon’un çizmeye çalıştığı vazo resmine bakıp gülüyor. Ah bu abla ve abilerin, yetişkinlerin ah ne sevimli diye gülmeleri bile çocuk ruhunu nasıl da yaralayabiliyor. Kitaptaki abi pek öyle iyi niyetli de değil tabi. Ramon’un çizdiği resmi hiç beğenmediği gibi dalga da geçiyor. O attığı kahkaha Ramon’un kulaklarında çınlıyor.

Uğraşıyor, didiniyor, iyi resim yapmak için sürekli çiziyor Ramon. Sonunda pes ediyor. Buruşturup atılmış kağıtların arasından bu defa yeni bir düşüncenin, ümidin yeşerdiğini görüyoruz. Ramon’u yaralayan da bir çocuktu, yarasını saran da bir çocuk, kardeşi. Kardeşi meğer tüm o buruşuk kağıtları toplayıp, odasının duvarlarına yapıştırmış. Böylece Ramon gizli hayranını ve kendi sergisini de keşfetmiş oluyor.

Ramon’un kardeşinin “vazoymuş gibi” tanımlaması, kahramanımızda yeni bir ufuk açıyor.

Nokta ilk göz ağrımızdı galiba. Mış gibi her ne kadar güzel olsa da, sanırım Nokta kadar iyi gelmedi bana.

Mış gibi diyerek resim konusunda cesaretlenmesi iyi olsa da mış gibi yaşamak düşüncesi sanırım anlamakta zorlanacağım bir husus olur.

Savaşmış Gibi

savaşmış gibi

Ben bu kitabı 7-11 yaş arası çocuklarla da okudum. Sonra onlardan Mış gibi resimler yapmalarını istedim. Kimisi çok kolay anladı ve keyifle çizdi. Kimisi çok zorlandı bir şeyler çizebilmek adına. En muzip çalışma, kendi kağıdını buruşturup, buruşmuş gibi kağıt çizen öğrencininki idi bence 🙂 Gelen resimlerden en çok yüreğime oturanı ise öğretmenim “savaşmış gibi” çizdim diyen minik delikanlınınki oldu.

 

Kitabın çizimleri içinde bir detayı da burada anayım. Ramon her yerde resim çiziyor ya, tuvalette de resim çizerken görüyoruz onu. Ben tuvalette kısa durulması, konuşulmaması, hemen işinin! bitirilip çıkılması gerektiği söylenerek büyütüldüm. Çocuklara da bunu tavsiye ediyorum. Batının o tuvalette bir şeyler okuma, çizme ve hatta konuşma hallerine de hiç ısınamadım. Mantıklı bakarak da normal göremiyorum bu durumu. Dolayısıyla kitabın o bölümünde ben, ek bir açıklamaya ihtiyaç duydum minikler için.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Mış Gibi

Peter H. Reynolds

Türkçesi: Oya Alpar

Altın Kitaplar

1.Basım Ocak 2014

5.Basım Eylül 2017

Trackbacks/Pingbacks

  1. Şehirde Balık Avı - Çocuklar Okuyor - […] güldürmez. Sonra “sanki balık tutuyormuş gibi” yapmaya başlarlar, balkona çıkıp (bknz. Mış Gibi). Bu oyun ikilinin moralini yerine getirir.…
  2. Dünyanın En Küçük Hediyesi- Peter H. Reynolds- Çocuklar Okuyor - […] sahip olduklarımızın farkına varma, bir de farklı açıdan bakma hikayesi… Nokta ve Mış Gibi‘den sonra merakla araladım kitabın kapağını……

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: