abone ol: Makale | Yorum

Öncü Bilim İnsanları Serisi

0 yorum
Öncü Bilim İnsanları Serisi

Bugün masamda, uzun soluklu bir serinin ilk kitapları duruyor. Öncü Bilim İnsanları serisi bu. Ömer’le Bir Kutu Macera üst başlığını taşıyor ve her kitap, öncü bir bilimadamını tanıtıyor.

Kitapların hepsinde kahramanımız Ömer var. Ömer, ailesi ile dedesinin yanına taşınmış ve artık bu büyük evde yaşayacak bir çocuktur. Vakti zamanında dedesinin olan bir sandık, artık onun olmuştur. Bu sandık, biraz farklıdır.

Sandıkta bir harita vardır ve sandık sahibi istediğinde değil, sahibi bir yolculuğa hazır olduğunda açılmaktadır. Haritada beliren yer ise, o macerada gidilecek yeri işaret etmektedir. Gitmekse çok kolay. Haritada parlayan yıldıza dokun ve gözünü açtığında farklı bir zaman, farklı bir mekandadır Ömer.

Bu kurgu her kitapta mevcut. Ömer’in farklı gündemleri olsa da muhakkak bir yerde öncü bilim adamları ile kesişiyor.

Gittiği yerde bilim adamlarının Ömer’i tanıdığını görüyoruz. Hikayeler fantastik bir çerçeve içinde işleniyor mecburen. Geçmiş zamana yolculuklarla anlatılacak hikayelerde epey gördüğümüz bir metod bu. Bilimadamlarını anlatırken bu detaylar öne geçmiyor.

Ömer gittiği yerlerde hoş karşılanıyor, bilim adamları ile sohbet ediyor, hatta onlara yardım ediyor. Bu sohbetler ile okuyucu da, o kişinin bilim tarihi açısından önemini rahatlıkla kavrıyor.

Seride kitaplar farklı yazarların kaleminden çıkmış. İlk 10 kitap için resimleyen Thukaa Kebriteh.

Kendi tarihimizi bilmemiz, bilim alanındaki gerçekleri görmemiş açısından bu tür çalışmaları çok kıymetli buluyorum. Elimdeki seri de epeydir beklediğim ve beni heyecanlandıran bir seri oldu.

Her çocuğun kitaplığında bulunmasını isterdim.

Kitaplarda ara ara bilgi içerikli kutucuklar olduğu gibi, kitapların sonunda çeşitli testler, sorular okuyucuyu bekliyor.

Kitaplar hakkındaki bir güzellik de, Türkçenin yanı sıra farklı dillerde de yayınlanacak olmaları. Şimdilik İngilizce ve Arapça ile başlanmış Fakat on dile kadar çıkacakmış bu sayı.

Şimdiden iyi okumalar.

Ömer’le Bir Kutu Macera

Öncü Bilim İnsanları Serisi

(Cabir bin Hayyan, Harizmi, Abbas bin Firnas, Sabit bin Kurra, İbn-i Sina, İbn-i Heysem, İbn-i Batuta, Uluğ Bey, Cezeri)

Kaşif Çocuk Yayınları, 2019

40 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: