abone ol: Makale | Yorum

Orion ve Karanlık

0 yorum
Orion ve Karanlık

 

 

Orion, korktuğu pek çok şey olduğunu dile getiren bir çocuk. Annesi hayal gücünün çok gelişmiş olduğunu söylüyormuş fakat ona göre dünya korkutucu şeylerle doludur. Köpekler, fırtınalar, kızlar gibi!

Onun dilinden okuyoruz hikayesini. Pek sevdiğim çizimler de metni tamamlıyor. Karanlıktan çok korkan Orion, her türlü tedbirine, kaçış planlarına rağmen her gece yine yatma vaktinin gelmesi ile karanlıkla baş başa kalır. Bir gece artık canına tak eder ve karanlığa bağırır, meydan okur! O anda bir şey olur ve karanlık sanki canlanır ve penceresinden odasına girer. Böylece Orion ve Karanlık konuşmaya, karanlık korkusunun üzerine gitmeye başlarlar, tabi ki karanlık, en karanlık yerlere giderek.

Kitap, resimlemeleri, korkuya yaklaşma biçimi, çözümü vs her sayfası ile beğenimin arttığı bir çalışma oldu. İki yerde karanlığın eli olarak tasarlanmış sayfalar, kitaba çok güzel bir hareket katmış. Karanlığın elini sıkmak, güzel bir duygu.

Karanlık korkusu olan olmayan her çocuk için tavsiye edebilirim. Karanlığı tanıdıkça onu sevmek işten bile değil. Orion ve Karanlık yüz ağartıcı bir arkadaşlık da kuruyorlar, bu yönüyle de her çocuğa/yetişkine hitap ediyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Orion ve Karanlık

Yazan: Emma Yarlett

Çeviren: Zeynep Alpaslan

1.Baskı Şubat 2017

Redhouse Kidz Çocuk Kitapları

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: