abone ol: Makale | Yorum

Ormanda Eğlence

0 yorum
Ormanda Eğlence

Bana, yazarın bir diğer eseri, Bir Telefonluk Masallar’ı hatırlatan bu kitap, kısa kısa hikayelerden oluşuyor. Kah güldürüyor, kah düşündürüyor ve şaşırtıyor. Bir yazarın, özellikle bir çocuk edebiyatı yazarının olmazsa olmaz farklı bakışını, sıradan görünendeki hayretlik işleri gözümüz önüne seriyor.

Bazen okuruna soru soruyor, bazen hikayenin sonunu ona bırakıyor. Gerektiğine net mesajını vermekten ve okura da sorumluluk yüklemekten hiç çekinmiyor.

Kitaptaki bir hikayenin adı ise Minnacık Öyküler. Ne hoş bir isim değil mi? Belki pek çok yazar, buradan kocaman öykülerin fikirleri için esinlenebilir.

Kitabın son kısmında Minik Ezop’tan Öyküler bölümü var.  Bu hikayeler biraz daha mesaj odaklı denebilir. Bazılarını değerler eğitimi öğretmenlerinin çok seveceğine eminim.

Kitaptaki çizimleri de beğendim. Oldukça naif duruyorlar.

Rodari, çocuk edebiyatına ilgisi olan her kişinin karşılaşacağı bir isim. Türkçemize de pek çok kitabı çevrildi. Zaten pek çok dile kitabı çevrildi, ödüller aldı. Ben de epey kitabını okudum ama bu vesileyle daha okumadıklarım olduğunu da fark ettim. Bir yerden devam etmeli. Siz henüz bu isme merhaba demediyseniz, daha fazla gecikmemek için bu yazıyı bahane edebilirsiz.

Size Rodari gibi “İyi akşamlar Haşlanmış Bezelyelerin Komutanı” demeyeceğim ama pekala şunu diyebilirim: İyi okumalar, Kuş Ötüşü Postacıları!

Ormanda Eğlence

Gianni Rodari

Çeviren: Sima Özkan

1.Baskı Kasım 2019

128 sayfa, FOM Kitap

9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: