abone ol: Makale | Yorum

Palavracı Lari Fari

0 yorum
Palavracı Lari Fari

Bir gün, hikaye yazdığımı öğrenen uzak bir akraba, “aa hepsini sen kendin mi uyduruyorsun?” diye sormuştu. Yazmak kimilerine göre böyle uyduruk bir iş, e anlatmak da öyle. Her yazar bir şeyler anlatır ne de olsa. Palavracı Lari Fari de bir anlatıcı.

Daha önce de Janosch’un Vaay Panama Ne Güzelmiş isimli güzel kitabını tanıtmıştık, hatırlarsınız.

Demiryolları Sinyal Müdürünün evinin çatı katında, her akşam saat sekiz buçukta, ay ışığı pencereden vurduğunda bir oyuncak sandığında hareketlenme olur. Fındıkkıran Palavracı Lari Fari şarkısını söylemeye başlar ve böylece bütün oyuncaklar hareketlenir, Lari Fari’nin hikayelerini dinlemeye başlarlar. Hepsi ilginç karakterler. Ama bir tanesi, Dürüst Aslan Hans, biraz tehlikeli. Çünkü yalanını yakaladığı anda, Lari Fari’yi yiyeceğini söylüyor. Bu yüzden Palavracı fındıkkıranımız, hikayelerinin doğruluğunu da ispatlamak zorunda. “Sol, benim sağ patimin olduğu taraf” diyen bir Aslana 🙂

Kitap 9+ kategorisine eklenmiş yayınevi tarafından. Ben özellikle, bu alanda eli kalem tutan insanların da okumasını isterdim. Hem Lari Fari’nin hayal gücü, anlatıcılığı açısından, hem de yazarın kullandığı pek hoş isimler nedeniyle. Tabi Türkçesinde Necdet Neydim hocanın da ustalığı vardır. Tuksfukstepe kenti, timsah Belebamşenrada, Barom Şikşluk mesela… Bir de Lari Fari’nin meşhur ve pek çok çenelerinin birkaçının isimleri: makasbilemeçenesi, kocamanfındıkkırançene, kocakürekçene, tilkikapanıçene, taşısırançene, palavraçene…

“Yalan değil çünkü ben asla hiçbir zaman yalan söylerim” diyen Lari Fari’nin hikayeleri meraklısı için epey eğlenceli ve ilginç. Şimdiden iyi okumalar.

Lari Fari’nin Prenses Badem Şekeri ile evlendiği hikayedeki çizim (resimlerde var) ve belki bir iki cümle hassas içerik uyarısı kapsamına girebilir. Benden duyurması.

Palavracı Lari Fari

Lari Fari Mogelzahn

Yazan ve Resimleyen: Janosch

Türkçesi: Necdet Neydim

Kelime Yayınları, 80 sayfa

1.Baskı Mayıs 2010, 9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: