abone ol: Makale | Yorum

Ayı Olmayan Ayı

1 yorum
Ayı Olmayan Ayı

 

 

Melike Günyüz Hocam ile yaptığımız çocuk edebiyatı derslerinde konuştuğumuz ilk konulardan biri; bir kitabın çocuk edebiyatı klasiği olması için ne lazım sorusuydu. İşte bu sorunun cevabına bir örnek daha bulabilmiş olmanın heyecanıyla yazıyorum bu sefer yazımı.

Ayı Olmayan Ayı, 1946 yılında yazılmış. Aradan geçen onca zamana rağmen hala severek okunabilen ve hala parmak bastığı yarayı acıtan bir kitap bu… Ve sanırım bir bu kadar yıl geçse de yine aynı tadı vererek okunacak, anlatılacak bir hikaye…

resim_1

İkinci olarak da sadece çocuklara değil, büyük küçük her yaşa hitap eden bir kitap Ayı Olmayan Ayı. Bu iki sebepten dolayı da tam bir çocuk edebiyatı klasiği sayılabilir artık.

Kısa hikaye, içeriğinde o kadar çok yoruma açık alan bırakıyor ki üzerinde sayfalarca makale yazılabilir. İnsan, kapitalizm, sanayileşme, çevre duyarlılığı, kimlik bunalımı, fıtrat duygusu… İşte bu ve daha pek çok konuyu tek seferde ele alabileceğimiz bir kitap yazmış Frank Tashlin. Bu gerçek bir başarı değil mi sizce de?…

Gelelim kitapta anlatılanlara… Ormanda yaşayan bir ayı, her ayı gibi kış uykusuna yatar ve fakat uyandığında kendini durmaksızın çalışan bir fabrikanın ortasında bulur. Orman yoktur artık; gürültüyle çalışan makineler ve makineler başında durmadan çalışan insanlar vardır ormanın yerinde.  Şaşkın şaşkın neler olduğunu anlamaya çalışırken ayı, ustabaşı ona işinin başına geçmesini söyler hiddetle. Ayı, haliyle, orada çalışmadığını ve bir ayı olduğunu söylese de ustabaşını ikna edemez. Ona göre, ayı, iyi bir traşa ihtiyacı olan, kürk palto giymiş, budala adamın tekidir.

resim

Zavallı ayı, ustabaşını inandıramamıştır ve sırayla üçüncü başkan yardımcısına, ikinci başkan yardımcısına, birinci başkan yardımcısına ve en nihayetinde başkana götürülür ve her defasında ayı olmadığı söylenir ona.

Peki, ayı şimdi ne yapacaktır?

Hayy kitaptan çıkan bu klasiği hem büyükler hem de küçükler çok sevecek.

 

ayı olmayan ayıAYI OLMAYAN AYI

Orjinal Adı: The Bear That Wasn’t

Yazar: Frank Tashlin

Çeviri: Şiirsel Taş

Resimleyen: Frank Tashlin

Yayınevi: Hayy Kitap, 2015 (3.baskı)

Yaş Grubu:  7+

 

  1. Sema Haşimi  

    Konu ne kadar yaratıcı ve derinlikli.. Doğrudan ahlaki mesajlar veren kitapların iticiliğinin ve sıkıcılığının yanında bu tür kitaplar tabi ki klasik çocuk kitapları arasına girmeyi hakediyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: