abone ol: Makale | Yorum

Penga ile Menga

0 yorum
Penga ile Menga

İnsan her ne kadar teoride farklılıkların güzelliği hakkında bir şeyler bilse de, günlük hayatında bu bilgiyi çok çabuk unutabiliyor gibi görünüyor. En başta görünüşü, kıyafeti kendinden farklı ise, onca benzerliğine rağmen bir insanı küçük görebiliyor. Hatta ondan korkabiliyor. Memleketi farklı ise, oturduğu muhit aynı değilse hemen benden değil diye düşünebiliyor. Penga ile Menga çocuklara işte bu farklılıkların birbirini zenginleştiren, güzelleştiren parçalar olduğunu anlatıyor.

Penga ile Menga, birbirinden çok farklı şeyleri seven iki güzel penguen. Biri geceyi ve gecede yaptıklarını, diğeri gündüzü ve gündüzde yaptıklarını sever. Biri balık tutmayı bilirken, diğeri pişirmeyi bilir. Biri şekillerde iyidir, diğeri renklerde. Sevdikleri, yapabildikleri bu kadar farklı olunca haliyle hiç karşılaşmazlar. Ta ki o güne kadar…

Mutluluk 🙂

Yaşadıkları güney kürede gece ile gündüzün beraber yaşandığı o günde birbirlerini görürler. Bütün yarımlıkları, diğerinin becerileri ile tamamlanır. Artık “hem balık tutan hem de pişirebilen” olmuşlardır mesela.

Farklılıkların, farklıların ezilmemesi adına, diğer farklıyı ezme yoluna gittiğimiz zamanlar yaşayabiliyoruz. Umarım Penga ve Menga gibi, birbirimizi tamalayan yönlerimize odaklanırız. Hem kendimizin hem de karşımızdakinin güzelliklerini görür ve severiz. Balık olsa da yesek di mi?

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Penga ile Menga

Yazan: Vivet Pitelon Sparkes

Resimleyen: Elif Balta Parks

Kelime Yayınları, 15 sayfa

3+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: