abone ol: Makale | Yorum

Peygamber’imizin Anlattığı Hikayeler

0 yorum
Peygamber’imizin Anlattığı Hikayeler

Hikaye etmek, aslında bir nasihati muhataba ulaştırmanın en etkili yollarından. Direk söylediğimiz vakit, kişi kendini kapatabiliyor söylenene. Fakat kıssalar, genellikle hisse almamızı kolaylaştırıyor. Peygamber’imizin Anlattığı Hikayeler kitabı da, kıssadan hisse alınacak, pek güzel hikayelerden oluşuyor.

Peygamberimizin (as) sözlerine hadis denir, biliyorsunuz. Kitap hadislerden değil, hikayelerden oluşuyor bunu yazar da özellikle belirtmiş. Peygamber’imizin anlattığı hikayelerin (hadislerin) metinlerini biraz daha genişleterek, bazen günümüze uyarlayarak kaleme almış yazar. Bir nevi hadislerden yola çıkarak hikayeler yazmış. Tabi aslını bozmadan…

Kitapta kırka yakın hikaye var. Her bölümün ardından Hikayenin Bize Öğrettikleri başlığı altında, birkaç madde eklemiş yazar. Elbette herkesin çıkaracağı dersler, farklılık gösterebilir. Fakat bu tür çıkarımlar da bazen bizim görmediğimiz noktalara işaret ederler.

Kitapta hem her hikayenin sonunda kaynak olan hadisin nereden alındığı belirtilmiş hem de en sonda kaynak kitaplar listesi verilmiş.

Kitapta resimleme bulunmuyor. 12 yaş ve üzeri öğrenciler kadar eğitimcilerin, ailelerin de okuması gerektiğini düşündüğüm bir yayın. Kitaptan seçilen hikayeler, daha küçük yaşlara da anlatılabilir. Özellikle değerler eğitimi ile ilgilenen eğitimcilerin de kayna kitapları arasında yer alması elzem gibi görünüyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Peygamberimiz’in Anlattığı Hikayeler

Yazan: Osman Arpaçukuru

Nar Yayınları, 11.Baskı Ocak 2018

 250 sayfa, 12+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: