abone ol: Makale | Yorum

Peygamberimizin Arkadaşları

0 yorum
Peygamberimizin Arkadaşları

Peygamberimizin Arkadaşları serisinde 8 kitap bulunuyor. Her kitapta, kitaba isim vermiş bir sahabeye dair bilgiler okuyoruz. O sahabeler ve kitap isimleri şöyle:

Hz. Ali, Bilal-i Habeşi, Hz. Ebu Bekir, Enes Bin Malik, Hz. Erkam, Hz. Hamza, Hz. Ömer, Hz. Osman.

Bilgiler kuru kuruya aktarılmamış. Kitaplar içinde aslında Güven ailesine konuk oluyoruz. Güven ailesi, anne-baba, Gülcihan nine ve üç çocuktan oluşuyor. Kah elektriklerin kesildiği bir akşamda, kah bir mehter gösterisinde, kah bir aile ziyaretinde onların hikayesine ortak oluyoruz.

Güven ailesinin günlük hayatı içinde, adı geçen sahabeler de bazen kısaca hayat hikayeleri ile, bazen hayatlarından bir kesit ile konuk oluyorlar. Bilal-i Habeşi’yi ilk ezanı okurken, Hz. Ali’yi Peygamberimizin (as) yatağına yatarken buluyoruz. Yaş grubu da dikkate alınarak sade kurgusu olan bir hikayenin içine, yine gayet sade bir şekilde dahil edilmiş bahsi geçen isimler. Böylece fazla detay, fazla bilgi olmadan, Güven ailesinin hayatı içinde biz de Peygamberimizin (as) arkadaşlarını tanımış oluyoruz.  Ayrıca çeşitli kavramlar da açıklanıyor kitapta, hafız, müşrik vb  gibi… Her kitabın sonunda da tek sayfalık bir etkinlik mevcut.

Kitaplar, resimleri ile de kalite kazanmış. Çizer Elif Yemenici’nin emeğine sağlık.

Çocuklar için oldukça tatlı bir ilk buluşma olabilir bu seri.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Peygamberimizin Arkadaşları Serisi

Yazan: Amine Kevser Karaca, Ayşe Yıldız Yıldırım

Resimleyen: Elif Yemenici Şen

Yapım: Düş Değirmeni

TDV 2.Baskı Ağustos 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: