abone ol: Makale | Yorum

Peygamberlerin Hayatı Serisi

0 yorum
Peygamberlerin Hayatı Serisi

 

Bir Peygamber hayatları serisi ile daha karşınızdayız. Sanırım daha önceki tanıtımlara yapılan yorumlarda önerilen bir setti, Beyan yayınlarının bu çalışması.

Seri 9 kitaptan oluşuyor, Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. Salih,  Hz. İbrahim, Hz. Yusuf, Hz. Musa, Hz. Süleyman, Hz. İsa, ve Hz. Muhammed (as) olmak üzere, her peygamberin hikayesine bir de üst başlık verilmiş. Yaratılış Destanı, Allah ile Konuşan Peygamber vb gibi.

Yayınevi 8+ olarak vermiş kitapları. Daha ilk kitaplardan, yaş sınırının yukarı çekilmesi gerektiğini düşündüm.

Mesela;

“Nefsine uyup masum kardeşini katletti” Hz.Adem

“Bazı anlar sövüldü ve dövüldü” (Bir peygamberin çilesi böyle mi anlatılmalı?) Hz. Nuh, s.10

“Babasının yaşlı gözleri önünde boğulanların arasına karışıp boz bulanık sular-seller içinde gözden kayboldu Kenan” Hz. Nuh, s.15

“Öldürün Yusuf’u! Ya da onu uzak bir yere atın! Böylece babamız bizi daha çok sevecektir.” Hz. Yusuf s.5

“..evin sahibesi, serpilip yetişen Yusuf’un güzelliği karşısında her geçen gün daha çok büyüleniyordu. Bir gün ona sahip olmak istedi.” Hz. Yusuf s.9

Hz. Musa, Hz. Süleyman ve Hz. İsa kitaplarında ayetlerin metinleri direk kitaba dahil edilmiş, konu anlatımı olarak. Fakat ayetleri sadece konu dahilinde almak, konuyu anlamak için gerekli açıklamalar vs olmadan, çocuklar için yeteri kadar net görünmedi bana.

Mesela Hz.Meryem’in doğum sancısı çekerken “Keşke, bundan evvel öleydim de unutulup gideydim.” s.7 demesi… Bir çocuk için bu ifade, Hz. Meryem için zulüm gibi görünmez mi?

Hz.Muhammed (as) kitabında önce kronolojik olarak Peygamberimizin hayatının ana hatları verilmiş, kısaca. Sonra ahlakına dair ayetler alıntılanmış. Ayetler “Her şeyde Allah’a tevekkül etti”, “Hiçbir zaman adaletten taviz vermedi” gibi başlıklar altında verilmiş. Daha sonra da “Hayatından örneklerle güzel ahlakı” bölümü geliyor. Serinin son kitabı, Veda Hutbesi ile bitiyor.

Bence bu seri, peygamber hayatlarını bilen çocukların, genel bir tekrar vs gibi amaçla okuması için kaynak olarak değerlendirilebilir. O da 10-12 yaş ve sonrası için.

 

Peygamberlerin Hayatı Serisi

Yazan: Osman Koca

Resimleyen: Müzeyyen Yılmaz

Beyaz Yayınları, Kasım 2017

10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: