abone ol: Makale | Yorum

Pışpış Meraklıbakış

0 yorum
Pışpış Meraklıbakış

 

 

Bol şşş sesli bir ailede en çok içilen içecek nedir? Şırıl şırıl akan su mu İşte Pışpış Meraklıbakış’ı okuduktan sonra benim kafamın üstünde beliren ateşböceği de bu.

Pışpış, Vışvış,  Fışfış, Mışmış, Kışkış… Sevimli ama farklı bir ailenin üyeleriymiş… Bu ev rengarenk ve tuhafmış. Garip mobilyalar, resimler ve kitaplarla doluymuş.

Evdeki en garip şeylerden biri de sürekli soru soran Pışpışmış. Aile halkı –kedi ve kaktüs de dahil- bu sorulardan usanınca, kendilerince kaçış yolları bulmuşlar. Pışpış bu işe biraz bozulunca, içinde soru soran şeyleri durdurmaya çalışmış. Fakat kolay mı öyle. Sağolsun kedi Kışkış aslında herkesin soruları olduğunu ona istemeden de olsa göstermiş. Zaten sorusuz Pışpış, hasta mı acaba diye merak ettirecek kadar garip bir versiyonmuş. Velhasıl onlar ermiş sorularına, biz çıkalım kerevete.

Ailesinin silahını onlara karşı kullanıyor…

Pışpış Meraklıbakış, bir çocuğun gerçekten bıktırıcı olabilecek o sorularına dikkatimizi çekiyor. Ard arda neden neden diye sorabilen başka kaç canlı vardır? Fakat biraz geri çekilip baktığımızda, hayatı tanımak isteyen tazecik bir zihin, tertemiz bir algı görmez miyiz? Ve dahi bize çok sıradan gelen şeylerin aslında nasıl da hayranlık uyandırabileceğini, yahut ne kadar da saçma olabileceğini o sorular fark ettirmez mi?

Benden size tavsiye, çevrenizdeki çocukların o müthiş sorularına kulak kabartın ve onları not edin. Zihin açıcı olarak bir kenarda depolayın.

Şimdiden iyi okumalar.

Pışpış Meraklıbakış

Yazan: Tuğba Coşkuner

Resimleyen: Nur Dombaycı

Cezve Çocuk

Şubat 2019

5+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: