abone ol: Makale | Yorum

Po Koyunlar Kralı’nın İzinde

0 yorum
Po Koyunlar Kralı’nın İzinde

 

Deli olmadan veli olunmaz diye bir söz vardır hani… Çünkü biliriz ki bazı deliler hepimizden akıllıdır. Hepimizden akıllı bu insanlara, onlara akıl sır erdiremediğimiz için deli deyiveririz. İşte onlardan biri de Deli Ömer diye isim takılan ama aslında koyunlar kralı olan bir çoban.(Çoban zaten koyun dilinde kral demekmiş.)

Elimdeki kitap bir devam kitabı anladığım kadarıyla. Hikaye tek başına bir kurgu olsa da kahramanlarımız Simin ve Po, belli ki daha önce tanışmışlar. Po bir peri ya da melekçik imiş. Simin ile daha önce, muhtemelen “Po, İyilik PataPata’ya İniyor” kitabında karşılaşmış olmalılar. Bu kitapta ise Po, uykusu kaçan Simin’in yanına geliyor ve ona bir masal anlatıyor.

Kitaptaki şu kısmı özellikle sevdiğimi söylemem gerek var mı?

Masalda, herkesin hazinesinin peşinde olduğu Koyunlar Kralı Ömer ve en yakın dostları çoban köpeği Cesur ile yumuşacık koyunlar var. Ömer, kaval çaldığı bir gün hazinesini nasıl koruyacağını bulur. Hırsızlar onu adım adım takip etseler de hazineyi ele geçiremezler. Ömer öldükten çok sonra asıl hazinenin ne olduğu anlaşılır. En azından bazılarınca…

Yazar burada çocukları hazine üzerine düşünmeye davet ediyor. Eh Ahmet Şerif İzgören’in masal kitabı elbet böyle olacaktı. Şöyle diyor mesela:

Önemli olan düşünmek ve fikir üretmek. Çünkü size yanlış diye öğretilenlerin aslında doğru olabileceğini, doğru diye öğrettiklerinin de ne kadar yanlış olabileceğini yıllar içinde göreceksiniz. (s.25)

Kitabın sonunda anladığımız kadarıyla Deli Ömer gerçek bir karakter. Ve tıpkı kitaptaki gibi, aslında arkasında bir hazine bırakmış. Anlayabilecek insanlara ve diğer tüm canlılara.

Canan Barış çizimi…

Kitabın çizimlerine bayıldım. O kadar naif, tatlı ki Deli Ömer’i abası içinde gerçekten bir kral gibi görüyorsunuz. Canan hanımın ellerine sağlık.

Biz de önce elimizdeki hazineye sahip çıkar, korur sonra onun artması, gelecek nesillere kalması için çaba gösteririz umarım. Yaz geliyor, meyve çekirdeklerini atmak yerine toprağa gömmeye ne dersiniz?

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Po Koyunlar Kralı’nın İzinde

Yazan: Ahmet Şerif İzgören

Resimleyen: Canan Barış

1.Basım Temmuz 2017, 28 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: