abone ol: Makale | Yorum

Püsküllü Deve

0 yorum
Püsküllü Deve

 

Samed Behrengi, bir şekilde adını duyduğunuzu düşündüğüm İranlı yazar. En çok Küçük Kara Balık’la tanıyoruz onu. Püsküllü Deve ise bir başka ve önemli eseri.

Püsküllü Deve Latif’in hikayesinden bir parça sunuyor bize. Babası ile şehre çalışmaya gelen, görünce dilenci sanılan, ayakkabısız, yırtık tişörtlü, yanık tenli bir çocuk o. Geceleri aç uyuyabilen, karnı hiç tam doymamış çocuklardan biri. Hepimizin yaşadığı şehirde böyle çocuklar, bu tür hayatlar var elbet. Biz ne kadarını biliyoruz, ne kadarına çare olabiliyoruz, bilmiyorum. Fakat herkes en az bir elden tutsa, bu manzaralar kolayca değişebilir, ondan eminim.

Kitabın arka kapağında Samed Behrengi’den şöyle aktarılıyor: Amacım,vatandaşın olan çocukları daha iyi tanıman ve onların derdine çare bulmak için düşünmendir. İşte Püsküllü Deve, o iyi tanınmayan çocuklardan Latif’in bir oyuncakçı vitrinindeki püsküllü deveye olan sevdasını  anlatıyor. O kadar çok seviyordur ki o deveyi, rüyalarına bile girer Latif’in. Deve Latif’i gezmeye götürür. Temiz ve mis kokan evlerin üzerinden geçerler. Enfes kokulu yemeklerin ve her türlü meyvenin olduğu sofralara otururlar. Deve de Latif’i çok sevmektedir. Hatta dükkandaki bütün oyuncaklar da…

Çocuklar oyuncak sahibi olmak ister ama oyuncaklar da onlardan hemen bıkmayan, onları seven çocukları ister, bunu gösteriyor bize Püsküllü Deve. Ve şüphesiz Latif, aslında birçok benzeri gibi oyuncak kıymetini de, bir dilim ekmeğin kıymetini bilir.

Püsküllü Deve hem yetişkin hem de çocuklar için olan kitaplardan. Her birimize söyleyecek farklı sözleri var. Mevla hem çocuklarımıza hem bizlere, şımarıklık ve nimeti görememek, şükredememek ve paylaşamamak gibi bir hastalık vermesin.

Kitabı bizimle, kaliteli bir baskı ve ciltli kapakla buluşturan Nar yayınlarına da teşekkür edelim. Kitaptaki çizimler Necmettin Asma’ya ait.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Püsküllü Deve

Yazan: Samed Behrengi

Resimleyen: Necmettin Asma

Çeviren: Milad Salmani

Nar Çocuk, Aralık 2016

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: