abone ol: Makale | Yorum

Rengarenk Kuşlar

1 yorum
Rengarenk Kuşlar

Bir ormanda mutlu bir hayat süren Rengarenk Kuşlar… Eh her nimetin bir hased edeni bulunur demişler. Onların bu neşesini çekemeyen bir karga, araya fitne tohumu ekiverir. Kuşlardan birini, arkadaşlarından daha üstün olmak tuzağı ile avlar. Avlandığını fark edemeyen Mavi Kuş, artık diğerlerinden daha iyi olduğunu düşünür ve aralarındaki ahenk bozulur.

Zor zamanlar, asıl rengimizi de ortaya çıkartıyor genellikle. Bir gün, şahine av olmaktan kaçmak zorunda kalır bizim rengarenk kuşlar. Mavi Kuş o gün, arkadaşlarından daha güzel, daha parlak olan tüylerinin hiç de avantaj olmadığını görür. Arkadaşlar birbirlerinin hayatı için endişelenmiş, şahinden kaçarken epey korkmuşlardır. Bu onları tekrar bir araya getirir. Ve kötü niyetli kargayı da uyarıp, affedip, aralarına alırlar.

Farklılıklar güzeldir, herkes farklıdır ve bu hepimizi güzel, özel yapar hikayelerinde Rengarenk Kuşlar. Kitabı çocuklara da okuma fırsatım oldu ve mesajı zaten açık, net olarak aldılar, beğendiler. Kitabın sonunda konuya dair ayet ve hadislerle kuşların dilinden verilmiş.

Kitapta tek mim koyacağım nokta, rengarenk kuşların, bir gökkuşağına benzetilmesi oldu. Malesef farklılıklar, gökkuşağının renkleri vs bir araya gelince, farklı amaçla kullanan grupları hatırlıyoruz. Kitabın editörü olsaydım, bu benzetmeyi çıkartırdım sanırım.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Rengarenk Kuşlar

Yazan: Nurefşan Sağlam

Çizen: Arzu Aka

Siyer Çocuk Yayınları, Mayıs 2019

4+

 

  1. Rabiacığım bence gökkuşağını kaptırmayalım daha çok kullanalım ki, yaygın fikir değişsin, derim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: