abone ol: Makale | Yorum

Renklerin Kara Kitabı

0 yorum
Renklerin Kara Kitabı

 

Beni epey heyecanlandıran bir kitap oldu Renklerin Kara Kitabı. Ne ile karşılaşacağımı bilmeden, merak ederek kapağı kaldırınca, daha ilk sayfada kalbim heyecanla çarpmaya başladı. Gerçekten kara bir kitap, simsiyah sayfalar. Ve kitabı daha çok insan için okunabilir yapan kabartma noktalar…

Hiç aklınıza geldi mi, gözleri görmeyen birine renkleri nasıl tarif edersiniz? Güneşin sarılığını, ağacın yeşilini, denizin mavisini, sütün beyazını anlatmanızı istese sizden birisi?

Evet Renklerin Kara Kitabı, Braille alfabesi ile de yazılmış bir kitap. Kitabın sol sayfalarında hem Türkçe metin hem de kabartmalı harfleri ile Braille alfabesi ile yazılmış metin karşımıza çıkıyor. Âmâlar için de hazırlanmış bir kitabın resimlemesi nasıl olur? Resimleri kabartma usulü yapmışlar. Siyah sayfa üzerine siyah kabartmalar… Dokunarak görsün diye çocuklar…

Tıpkı kitaptaki İbrahim gibi. “İbrahim bütün renkleri seviyor. Çünkü onları duyabiliyor, koklayabiliyor, tadabiliyor, hissedebiliyor.” Ve kitap bize, İbrahim’in bakış açısıyla renkleri tanıtıyor.  “Ve siyah… Renklerin kralı! Annesi İbrahim’i öptüğünde yüzünü okşayan ipek saçlar gibi yumuşaktır siyah. İbrahim böyle hissediyor.”

Çevrenizde âmâ bir çocuk varsa lütfen bu kitabı ona hediye edin. Gören çocukları da muhakkak bu kitapla tanıştıralım. Kendilerinden başka hayatları da görsünler ve düşünsünler. Kitabın sonunda Braille alfabesinin harfleri ve rakamları da verilmiş.

Renklerin Kara Kitabı, her yaştan okuyucuya farklı bir kapı aralıyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Renklerin Kara Kitabı

Yazar: Menena Cottin

Çizim: Rosana Faria

Çeviren: Alpaslan Durmuş

Editör: Hatice Işılak Durmuş

EDAM

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: