abone ol: Makale | Yorum

Saçaklı Kızın Pasaklı Günlüğü

0 yorum
Saçaklı Kızın Pasaklı Günlüğü

 

Adana kebap ve künefe üzerine “normal” bir kız olmaya yemin etmiş biri o, Büş, yani Büşra. Saçaklı Kızın Pasaklı Günlüğü’nde onun işte bu normallik çalışmasına şahit oluyoruz.

Bazen kendimize cicili bicili elbiseleri yakıştıramadığımızdan, bazen nasıl olur bilmediğimizden, bazen hayat buna imkan vermediğinden, bazen de Büş’de olduğu gibi belki de, evin delikanlısı rolü bize düştüğünden… bazen sadece öylesine… içimizdeki erkek Fatma ortaya çıkar. Büşra da içindeki o erkek Fatma dışarıda bir kızdır. Babası olmadığı için, delikanlı rolünün kendisine kaldığını okuruz ilerleyen günlerde.

Büş’ün annesi haklı değil mi? Bu oda normal değil elbet. (Yani en azından ideal değil 🙂 )

Kitap, bir günlük formatında yazılmış. Büşra’nın “normal” bir kız olmak için kendine çizdiği planın bir kısmı aslında düzenli günlük tutmak. Kabarık saçlarını taramak, odasını toplamak, giydiklerine biraz daha dikkat etmek, her gün duş almak, tırnaklarını düzenli kesmek, biraz daha kızlarla takılmak gibi hedefleri de var. Bebekliğinden beri en yakın arkadaşı bir erkektir. Sadece o da değil, “mahşerin dört atlısı” gruplarındaki tek kız odur. Bu da haliyle günlük hayatında pek de normal kızlar gibi olmamasına sebep olur.

Saçaklı Kız’ımızın günlüğü ile sadece bu projeye şahit olmuyoruz aslında. Hatta proje önemsizleşiyor sanki bir yerde. Arkadaşlık ilişkileri, güven tesis etme, cesaret, kısıtlı alanlarda başarıyı gösterme vs daha çok ön plana çıkıyor.

Büş futbol seçmelerinde..

Büş (ben aslında isim kısaltmalarını sevmem ama kitapta böyle ve sanırım gençler de seviyor) futbol oynamaktaki maharetini erkek kılığına girerek de olsa ispat ediyor ve neticede kızlar için spor kulübü kurulmasına vesile oluyor. Arkadaşlar arasında vefanın, dürüstlüğün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu konularda hata yapan birinin, gerçekten pişman olduğunda affedildiğini de okuyoruz kitapta. İlişkiler de sarsılır elbet, önemli olan sonrasında toplamak değil midir?

Sonunda Büş de biraz daha “normal” bir kız oluyor annesine göre. Sanırım yaşadığı yeri temiz ve düzenli tutmanın, kişisel temizliğine dikkat etmenin, sorumluluklarını yerine getirirken iradeli olmanın önemini hem kız hem de erkek çocuklarımız için anlatan daha çok kitap olmalı.

Büş her ne kadar özel günlük okunmaz dese de, günlüğünü okuduğumuzu, okunsun diye tavsiye edeceğimizi kendisine söylememiz gerekiyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Saçaklı Kızın Pasaklı Günlüğü

Yazan ve Resimleyen: Nur Dombaycı

Genç Damla, 2017

126 sayfa, 11+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Mavisel Yener ile Öykü Atölyesi- Tudem- Çocuklar Okuyor - […] çizimlerini daha önce burada pek çok kitabına da yer verdiğimiz (en başta Saçaklı Kızın Pasaklı Günlüğü ve Asık Suratlı Çocuk),…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: