abone ol: Makale | Yorum

Sanat Gezileri

0 yorum
Sanat Gezileri

Bu ara seri halinde güzel kitaplar okuyorum J İşte onlardan bugünkü misafirimiz Sanat Gezileri serisi. Kahramanımız Ahmet, güzel sanatlara meraklı bir çocuktur. Babası da hattat olan Ahmet, annesi ve babasının bu meraka kayıtsız kalmaması ile, merak ettiği sanatların ustaları ile birer birer tanışır. İşte 5 kitaplık bu seri, 5 gelenekli sanatımızı ve o sanatın ustalarından birini bize tanıtıyor.

Ahmet ve bazen kardeşi Şura da, yeni öğrendikleri sanatı deneyerek de tecrübe ediyorlar. Okuyucu da pratikte bu iş nasıl olurdu, en azından biraz olsun anlayabiliyor. Kitapların bir güzelliği de kurgudaki sanatçıların gerçek insanlar olması. Mesela ebru ustası Hikmet Barutçugil’i pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Ebru Diyarına Yolculuk kitabında Hikmet beyin Ebristan adlı merkezine gidip, onunla ebru yapıyor kahramanımız Ahmet. Mesela hat sanatının anlatıldığı kitapta da Bahariye Mevlevihanesi merkez. Mimar Sinan Güzel Sanatlar fakültesi hakeza… Yaşayan ustalar, gerçek mekanlar… Sanırım böyle bir seçim, çocuklar için bu sanat dallarını da daha gerçekçi, ulaşılabilir ve yaşayan hissettirecektir.

Yine her kitabın sonunda hem usta hakkında hem de o sanat hakkında bilgiler, örnekler var. Böylece okuyucu, kullanılan malzemeleri de daha iyi tanıyor, ortaya çıkan ürünlerden örnekler görebiliyor.

Topraktan yapılmış boyalar, hayvan tüylerinden, kıllarından fırçalar, mutfaktaki malzemeler ile yapılabilecek yapıştırıcı, altın, mühre… Genelekli sanatlarımız ne kadar da doğal ne kadar da insan fıtratına uygun aslında…

İnsanı okurken dinlendiren kitaplardan bu seri… Yine bütün çocukların kitaplığında olsun isteyeceğim kitaplar.

Şimdiden iyi okumalar.

Sanat Gezileri Yazan: Serap Mamati Eratlı Resimleyen: Saadet Ceylan Erdem Çocuk, İstanbul, 2019 40 sayfa, 7-8-9 yaş Ebru Diyarına Yolculuk-Ebru (Hikmet Barutçugil) Harflerin Dünyası-Hat (Faruk Eratlı) Hayallerin Resmi-Minyatür (Nilgün Gencer) Kağıttan Şahaserler-Katı’ (Dürdane Ünver) Solmayan Laleler-Tezhib (Münevver Üçer)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: