abone ol: Makale | Yorum

Sarayda Bir Yıl

0 yorum
Sarayda Bir Yıl

Ne zamandır okumak istediğim, bir süredir de evde bekleyen bir kitaptı Sarayda Bir Yıl. Hafta sonu okumak için elime aldığımda, daha birkaç sayfa içinde pişman olduğum kitaplardan biri oldu, neden daha önce okumamışım diye… Daha kitap bitmeden birkaç arkadaşıma muhakkak okumalısın dedim. Ve maalesef spoiler olmasın diye de gelişmelerden çok bahsedemedim 🙂 İçinde kalıyor böyle zamanlarda insanın.

Kitap, bahçede patlamış su borusu ararken bulunan birkaç eski fırça ve boyanın peşinde gidilen bir macerayı anlatıyor bize. İzmir Birgi’de eski bir konakta yaşayan Mehlika, odasındaki duvar resminin peşinden çeşitli ipuçlarının izini sürer. (Odasındaki resimde de, aradığı çizimlerde de leylek motifini araması beni ayrıca kitaba bağladı. Çok severim kendilerini…. ) Topkapı Sarayı da olmak üzere pek çok tarihi mekanı gezeriz onunla. Kitap tarihi bilgileri ne güzel kurguya yedirmiş. Ayrıca yüreğimiz ağzımızda bu macerayı okurken, yüreğimizi güm güm attıran bir faktör de vardır. Lapis lazuli renginde gözleriyle Behzat…

Kitapta bir yandan Mehlika’nın hikayesini takip ederken, bir yandan da Osmanlı’da bir ressam çırağının notlarını takip ederiz. Onun resme dair yazdıkları, mücadelesi, yetimliği, sanat aşkı bizi iyice atmosferin içine çeker.

Sarayda Bir Yıl kesinlikle emek mahsulü, pek güzel bir roman. Harem hakkında yazarın son sözde de söylediği gibi, imajların ve tarihi efsanelerin haricinde nasıl bir hayat sürüldüğünü de anlatıyor aslında. Sadece o da değil elbet. Pek çok başlık bulabilirsiniz romanda. Kitap gençlere de yetişkinlere de tavsiye edebileceğim türden. Ve daha kitap bitmeden, yazarın diğer eserlerini de hemen okumalıyım kararını verdiriyor. Yine Timaş’tan çıkan Endülüs’te Bir Hafta ve Ayasofya’da Bir Gece kitaplarını hatırlatayım. Bence hepsini toptan alıp, okumaya başlayabilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar.

Sarayda Bir Yıl

Rana Demiriz

2.Baskı Mayıs, 2020, Genç Timaş

 254 sayfa, 11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: