abone ol: Makale | Yorum

Savaşın Başladığı Gün

0 yorum
Savaşın Başladığı Gün

Tüylerim diken diken olarak bitirdiğim bir hikaye. “Hikaye” tabirini bazen küçümseyerek kullanır ya insanlar, “bana hikaye anlatma!” diye, öyle değil aman! Derdi, yüreğimizde ince bir sızı olarak yankılanan bir hikayeden bahsediyorum.

Mülteciler, savaş ve çocuklar bu dünyanın akıl erdiremeyeceğimiz hallerinden biri. İnsan insana ne kadar zalim olabiliyor, en net göstergesi. İşte bir savaşın bir çocuğa yaptıklarının hikayesi var bu kitapta. Kısa bir metin ama kesinlikle vurucu. Çizimler, neşeli hikayeleri ile tanıdığımız Rebecca Cobb’a ait…

Kitapta anlatılan hikayenin, meğer gerçek bir tarafı varmış. Savaşı çıkaran insanlar kadar, savaşı devam ettiren, bir çocuğu reddetmek için komik bahaneler bulan taş kalpli insanların hikayesi gerçekmiş. Fakat kitapta çocuk çocuğa şifadır, diyebileceğimiz bir el uzatma görüyoruz. Çözüm çok basit diyor belki de çocuklar… Çocuklar, kaybettiğimiz çok şey olduğunu bize gösteriyor.

Kısa ama güçlü şu metin, savaş mağdurlarına el uzatmadığımız her durumda savaşın bir parçası olduğumuzu çok güzel anlatıyor.

Elimiz ve gönlümüz savaşları devam ettirmesin, yaralara merhem olsun niyetiyle, şimdiden iyi okumalar.

Savaşın Başladığı Gün

Yazan: Nicola Davies

Resimleyen: Rebecca Cobb

Çeviren: Gamze Özdemir

Ketebe Çocuk, Aralık 2020

6+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: