abone ol: Makale | Yorum

Sayende Anneciğim, Sayende Babacığım

0 yorum
Sayende Anneciğim, Sayende Babacığım

Konu çok mühim ve derin. Anne babalarımız. Onlarla aramız iyiyse, hayata kesinlikle 1-0 önde başladığımızı düşünüyorum. Onlardan onay almak, ilgi görmek, sevgilerini hissetmek bir çocuğun sadece çocukluk değil yetişkinlik hayatında da oldukça önemli bir güce sahip. İşte o günü çok tatlı ve sade bir şekilde ifade etmiş, elimizdeki iki kitap.

Kobi Yamada, artık ne çıkarsa merakla bekleyeceğimiz bir isim oldu. Sayende Anneciğim ile Sayende Babacığım da son kitapları ve ikisi de o bekleyişi hak ediyor. Birince kutup ayısı anne-çocuk, diğerinde panda baba-çocuk üzerinden bir çocuğun ebeveynlerinden neler bekleyeceğini, nerelerde ihtiyaç duyacağını ve aslında bunların etkilerini anlatıyor. İki kitap ta, “sayende kendim oldum” diye bitiyor.

Kitapların çizimleri de çok güzel. Pastel boya ile çizilmiş gibi sade duruyor. Bazı yorumlar çok güçlü. “Sayende anneciğim, kim olduğumu biliyorum.” cümlesinde, yerde bir sürü diğer hayvanların maskeleri var. Anne ise çocuğuna ayna tutuyor! Harika, değil mi?

Bu kitaplar yine çocuklar kadar bizim için de. Hem çevremizdeki çocuklara nerelerde dokunabileceğimizi bir kere daha idrak etmek, hem de çocukluk çağlarımızdaki teması görebilmek için. Sadece yaralarımızı fark edip iyileştirmeye çalışalım diye değil. Belki çok güçlü yanlarımız da o dokunuşlar sayesindedir, kim bilir…

Şimdiden iyi okumalar.

Sayende Anneciğim, Sayende Babacığım

Kobi Yamada

Resimleyen: Natalie Russell

Because of You Mom, Because of You Dad

Nar Çocuk, Nisan 2021

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: