abone ol: Makale | Yorum

Şehrin Göbeğini Bulamıyorum

0 yorum
Şehrin Göbeğini Bulamıyorum

 

Kitabın adı pek hoşuma giderek aldım. Şehirde, şehrin göbeğini aramak için kaybolan bir çocuğun hikayesini okuyacağım sandım. Her ne kadar Mercan da, şehrin göbeğini görmek için bir ara dışarı fırlasa da, hikayemiz daha çok şehrin göbeğindeki bu apartmanda, yusyuvarlak avlusunda ve Mercan’ın okulunda geçiyor.

Mercan 6 yaşında küçük bir kız. Yeni kelimeler öğreniyor, sevdiği şeylere sahip çıkıyor, bazen buzdolabının üzerindeki ana-yasa’ya itiraz ediyor. Yeni kelimler ile hayatı daha eğlenceli görünüyor. Annesi ve en yakın arkadaşıyla arada sürtüşse de, çözüm yolunu buluyor. Ana-yasa vay-yasa’ya dönüyor ve Mercan istediği maddeyi ekletiyor.

Akıcı üslubu, kendi ahenginde ilerleyen bir anlatımı ile güzel bir hikaye Şehrin Göbeğini Bulamıyorum. Çizgiiflmi çekilse, izlemek isteriz. Mercan’ın 7m koridoru, koridor boyunca kitaplığı olan, biraz dağınık olsa da eminim bir gün toplanacak evini, yusyuvarlak ve ortasında çınar olan avlusunu, Kaptan Gülümser’i (kedi) görmeyi kim istemez…

Kitabın yazı puntosu biraz küçük ve metin yoğun. Çizimler de bence çok çocuksu değil. O nedenle 8+ diyorum en az. 10+ da olabilir.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Şehrin Göbeğini Bulamıyorum

Yazan: Sema Aslan

Resimleyen: Seda Mit

İletişim Yayınları, 2017

64 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: