abone ol: Makale | Yorum

Sırası mı Şimdi?

0 yorum
Sırası mı Şimdi?

Sanırım iyi çocuk kitapları, biraz da bizi çocukluğumuza götürüyor. Sadece neşeli anlarına değil, yoğun duygu yüklü, birikmiş, bir başlık altında toplanıp ara ara ayağımıza takılan anılara da götürüyor. Sırası mı Şimdi de, ertelenmiş, ertelenmek zorunda kalmış hayalleri tınlatıyor.

Sinan, resim yapmayı seven bir çocuk. Fakat hayat bu ya, ne zaman resim yapmaya kalksa ona “sırası mı şimdi?” diyen bir yetişkin durduruyor onu. Kah kahvaltı yapmalı, kah uyumalı, kah dersi dinlemeli… Kendine söz veriyor, Sinan. Büyüyünce kimse resim yapmasına engel olamayacak!

Fakat iş, ev, çocuk derken Ali Sinan için resim yapmanın sırası yine gelmiyor. Ta ki birgün gazetede gördüğü “ertelenmiş hayaller” resim yarışmasına kadar.

Resim yapıp yarışmaya katılıyor, birincilik alıyor ve hayallerini ertelememeyi öğütlüyor değil kitap. Hayır! Yine resim yapamıyor Ali Sinan. Yarışma için yapamıyor ama büyüklerin onda yaptığı hatayı o, oğluna yapmayarak, oğlu ile resim yapıyor. Ona sırası mı şimdi, demiyor.

Kitap oldukça iyi bir hikaye, hikaye ile beraber kitabı okutan, enfes detaylar, zekice dokunuşlar içeren resimler içeriyor. Sevgili Melike Günyüz hocamın bir dersinde, yazarı Tülin Kozikoğlu’ndan dinlemiştim kitabın vücut bulma hikayesini. O zaman merakla alıp okudum. Tanıtmak için biraz daha zaman gerekmiş, şimdi nasip oldu.

Kitap sanki, hak ettiği ilgiyi görmedi. Belki de ben her çocuk/yetişkin okusun istedim diye öyle görüyorum. Her halükarda, tavsiye edelim, şimdiden iyi okumalar dileyelim.

Sırası mı Şimdi?

Yazan: Tülin Kozikoğlu

Resimleyen: Ece Zeber

İletişim Yayınları

1.Baskı 2019

6+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: