abone ol: Makale | Yorum

Söyle Bana Söyle Bana

0 yorum
Söyle Bana Söyle Bana

Gelişim dönemlerine göre, bazı zamanlar çocukların bitmek tükenmez soruları olur. Dünyaya geleli birkaç sene olmuş ve önyargılarla dolmamış bir varlığın, hayatı anlama çabasıdır aslında bu ve kesinlikle harikadır! Tabi kabul ediyorum, yetişkinler için usandırıcı bir şey de olabiliyor maalesef. Söyle Bana Söyle Bana küçük bir çocuğun bu tür sorularından oluşan bir kitap.

Kitap, sorulardan oluşuyor ve iki dilli. Hem İngilizce hem Türkçe. Böylece Türkçe öğrenen çocuklar için de, İngilizce öğrenenler için de güzel bir pratik imkanı sunuyor. Kitap sadece sorulardan oluşuyor ama kendi içinde bir akışı var. En sonunda mesela, bir günün bitişi gibi, uykuya dalışla sona geldiğimizi fark ediyoruz. Tabi bu güzel son, bu soruları bıkmadan usanmadan cevaplayacak annenin kollarında bitiyor.

Bir soruda “yaratmak” ifadesi geçiyor. “Bir sürü ateş böceği parlak bir ışık yaratabilir mi?” Rahatsız olursanız, okurken değiştirebilirsiniz. Ben özellikle “Bir su birikintisi yeni bulutlar yapmak için mi yok olup gider?” sorusuna bayıldım. Bu ve diğer sorular üzerinden çocuklarla uzun süre sohbet edilebilir, farklı keşifler yapılabilir. Alın size tefekkür etkinliği.

Bir de sanırım soru içermeyen az sayıdaki cümlelerden biri olan ve küçük kahramanımızın Afro saç istediğini söyleyen cümleye mim koyuyorum. Kuş yuvası gibi bir saç, eğlenceli değil mi sizce de?

Kitabı yazarı resimlemiş. Cümleler kadar naif, hoş çalışmalar.

Bugün (12 Aralık 2019) Kumdankale yayınlarının kitapları kitapyurdu.com sitesinde %50 indirimli. Bir göz atın derim.

Şimdiden iyi okumalar.

Tell Me Tell Me

Söyle Bana Söyle Bana

Yazan ve Resimleyen: Karen Fung

Eylül 2019

Kumdankale, 3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: