abone ol: Makale | Yorum

Suyun Döngüsü

0 yorum
Suyun Döngüsü

 

Mevlana’nın Mesnevi’sinde suyun yeryüzünde –temizlerken- kirlenmesini, sonra temizlenmek için gökyüzüne yükselmesini, orada temizlenip tekrar yeryüzüne inmesini anlatan bir bölüm vardır. Mevlana orada bir remz olarak kullanır suyun bu döngüsünü ama, yıllarca Mesnevi okutulan bu topraklardan Suyun Döngüsü gibi bir kitabın çıkmamış olmasına hayıflanmadım değil.

 

Suyun Döngüsü, sabah denizlerin üzerinden buharlaşan minik su damlaları ile başlatıyor günü, gökyüzünde çıkması, yeryüzüne inmesi, yeryüzünde diğer damlalar ile birleşip bir nehire, bir şelaleye, denize dönüşmesini anlatıyor bize.

 

 

 

Sayfayı kaplayan resimler, hem çocukların ilgisini çekecek hem eğlendirecek hem de metni daha anlaşılır yapacak güzellikte. Suyun döngüsü, insanın bu mucize karşısında tekrar tekrar hayrete düşmesini, hayran olmasını, şükretmesini sağlıyor. Ve tabi ki kocaman bir bardakta leziz su içme isteği uyandırıyor.

Bugün Dünya Su Günü, 22 Mart. Su açısından çok zengin, nasipli bir ülke olduğumuz halde, kıymetini pek bilemiyoruz. İnşallah bunu musibetler olmadan, güzellikle öğrenir, suyu kullanırken israftan kaçarız. Ben su içmeye gideyim, siz kitabı edinin, sonra beraber su nimeti için şükredelim. Şimdiden iyi okumalar.

 

Suyun Döngüsü

Yazan: Da-jeong Yu

Resimleyen: Mi-ye Jeong

İstanbul 2018, Erdem Çocuk

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: