abone ol: Makale | Yorum

Suyun Hikayesi

0 yorum
Suyun Hikayesi

Sadece sıcak günlerde bir bardak içtiğimizde içimizi ferahlatmakla kalmıyor. Su hayatımızın hatta dünyadaki hayatın her aşamasında olmazsa olmaz bir unsur. Ve sanayileşme ile birlikte, tüketimdeki artış ile birlikte suyu daha hor kullanır olduk.

100 yıl öncesine göre evlerimizde 6 kat daha fazla su kullanıyormuşuz. Yeryüzündeki suyun sadece yüzde birine ulaşabiliyoruz. Nüfusun beşte birinin ise suya erişimi yok.

Kitap, suyun hayvanlar, bitkiler ve toprak için önemini de anlatıyor. Verdiği istatistik bilgileri de oldukça güzel. Çocukların ve yetişkinlerin de konuyu rahatça anlamasını sağlayabilecek türde.

Su hakkında okudukça, çeşitli verilere göz attıkça bu alanda hiç ihmal etmeden pek çok şey yapılması gerektiğine tekrar tekrar kani oluyorum. Evlerden başlayarak fabrikalara kadar…

Kitap çeviri bir eser olduğu için bazı noktalar bana biraz “yabancı” hissettirdi. Bazı buzulların büyüklüğünü New York şehri ile karşılaştırmak gibi mesela… Türkçe okuyan çocuklar için, ülkemizden bir şehir seçilebilir miydi?

Yine Afrika kıtasında su kuyusu açmak noktasında ülkemizin müthiş çalışmaları oldu, oluyor. Elbette bu kitaba onları eklemek olmayabilir ama umarım onlar da çocuklar için bir kitaba dönüşür.

Suyun hikayesinin en ilginç yönlerinden biri, devir daim halinde olması, biliyorsunuz. Mesela şöyle demiş yazar:

“Bugün dişlerinizi fırçaladığınız su, on yıl önce bir balinanın burnundan püskürtülmüş olabilir.”

Bu açıdan baksanıza, kullandığınız suya? 🙂 Çok ilginç ve güzel, tabi korkunç şeyler de geliyor insanın aklına.

Şimdiden iyi okumalar ve hala evinizde damlatan bir musluk varsa, çok cıs yani!

Suyun Hikayesi

One Well: The Story of Water on Earth

Yazan: Rochelle Strauss

Resimleyen: Rosemary Woods

Kırmızı Kedi Çocuk, 1.Baskı 2015

34 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: