abone ol: Makale | Yorum

Tabletime Bayılıyorum

0 yorum
Tabletime Bayılıyorum

 

Artık çok küçük yaşta ekranla taşıyor çocuklar. Mama yedirilirken, mızmızlandığında, misafirlikte ya da yolculukta sessizce dursun diye eline verebiliyoruz tableti, telefonu. Uzmanlar her ne kadar zararlarından bahsetseler de maalesef çok tanıdık bir manzara bu. Çocuğu ekrandan korumanın en kestirme yolunun yasaklar olduğunu düşünenler ise yanıldıklarını çok geçmeden anlıyorlar. İlk basamak, önce bizim elimizden bırakmamız. İşte Tabletime Bayılıyorum tam da bunu anlatıyor bize.

Siyah zeytine benzeyen gözleri nedeniyle kendisine Zeytin denilen kahramanımızın da etrafında sürekli elinde telefonla meşgul olan yetişkinler vardır. Zeytin aslında kardeşi ile oynamayı, anaokulundaki arkadaşlarını, hayalinde kötüleri yenmeyi, resim yapmayı seven sıradan, normal bir çocuk.

Evde, parkta, alış veriş merkezlerinde yetişkinleri hep ellerindeki telefonla uğraşırken görür. Üstelik anne ve babası bu meşguliyetlerin önemli bir kısmında oyunlar oynamaktadır.

Velhasıl Zeytin bu dünyanın içinde iken elbette tabletle tanışacaktır. Fakat saat kısıtlamalarına rağmen işin dozu biraz aşar. Pek sevilen bir aile büyüğünden yardım istenir. İşte orada, asıl çözümün önce yetişkinlerde başladığını görürüz tekrar. Ve tabi ki Zeytin için de yeni bir program hazırlanır.

Tabletime Bayılıyorum çocukların gerçek dünyasından seslenen bir kitap. Büyükleri de önemli bir gerçekle yüz yüze getiriyor. Haydi bakalım, instagramda ya da web sitemizde bu yazıyı okuduğunuza göre, şimdi de biraz çocuğunuza hikaye okuyabilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar, hem küçüklere, hem büyüklere.

 

 

Zeytin’in Harikulade Maceraları

Tabletime Bayılıyorum

Yazan: Işıl Erverdi

Resimleyen: Burak Akbay

Kumdan Kale Yayınları

Eylül 2019

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: