abone ol: Makale | Yorum

Tavuklar Taşınıyor

0 yorum
Tavuklar Taşınıyor

Tübitak yayınlarının Matematik Her Yerde serisiden Tavuklar Taşınıyor kitabı var bugün masamda. Kitabın arka kapağında yazdığı üzere “Matematik Her Yerde serisi eğlenceli resim ve öyküleriyle çocukların okulda öğrendikleri matematik ile gündelik hayatları arasında ilişki kurmalarına yardımcı oluyor. Her öykü tek bir matematik kavramına odaklanıyor, çocuklara matematiği hayatlarında nasıl kullanacaklarını gösteriyor. Çocukların okuma becerisinin gelişmesine katkıda bulunuyor.”

Okul öncesi döneme de okunabilir, demişler bu hikayeler için. Gerçekten de hem hikayeyi hem de matematiğin hikayeye yedirilmesini sevdim. Tuna, Aslı ve Kerem dedelerinin getirdiği üç tavuk için, en doğru kümes yerini bulmaya çalışıyorlar. Kümesin tel örgü çitlerini de kendileri düzenlemek zorunda.

Böylece farklı yerlerde farklı şekillerde ama çevre uzunluğu hiç değişmeyen kümesler inşa ediyorlar, tavuklar ve kendileri için en doğru yeri bulmak adına. Kitabı okurken, bu yayınların okulsuz anneler için de çok faydası olabileceğini düşündüm.

Matematik ve hikaye bir arada. Bence gayet güzel bir karışım. Şimdiden iyi okumalar.

 

Matematik Her Yerde

Tavuklar Taşınıyor

Pam Pollack ve Meg Belviso

Resimleyen: Lynn Adams

Tübitak, 7+ Yaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: