abone ol: Makale | Yorum

Teşekkürler Rabbimiz

0 yorum
Teşekkürler Rabbimiz

 

Şükür, modern insanın kaybettiği bir değer. Hep daha fazlasını istiyor, gözü doymuyor gibi görünüyor. Halbuki olanı fark etmek, olana şükretmek insanın ruh ve beden sağlığı için ne kadar da önemli. Teşekkürler Rabbimiz işte şükür üzerinden hikayelerin olduğu bir çalışma.

Kitapta genellikle Ahmet isimli bir çocuğun dünyası üzerinden, hayatın farklı sahalarında, farklı durumlarında geziniyor ve Allah’a teşekkür ettiklerine şahit oluyoruz.

Çalışmanın ilginç, cesur bir hikayesi var. Yazarı, kitabı kendi imkanları ile kisve-i tab’a bürümüş ve gelirinin tamamı ile bir su kuyusu açtırma hedefi var. Pasta börek yapıp satmak, hayır pazarı düzenlemek, bir kampanya düzenlemek yerine kitap hazırlayıp, okuyucuları da bu hayra ortak etmek hoş bir gayret olmuş değil mi? Bu güzel düşünce için tebrik etmek lazım öncelikle…

Sonralıkla 🙂 Kitaplarda, özellikle çocuk kitaplarında editörün çok önemli olduğunu, editöryal çalışmanın gerekliliğini yeri geldikçe dile getiriyoruz. Kitapta imla feci durumda. Hani imkan olsa, zamanı geri alıp, matbaada düzeltemeleri yapacağım J Yazarı ile bu durumu konuşunca, kitabın her aşamasında gönüllülerle çalışıldığını, zor şartlar olduğunu vs anlattı. Tüm iyi niyetlere rağmen, kabul edemeyeceğim bu durumu. İlk baskıda hadi tamam diyelim, ikincide muhakkak düzeltilmeli. Bizde “gönüllü yapılan iş” eksiklikleri olabilen gibi algılanıyor, halbuki tam tersi olmalı. Hele ki böyle bir iyi niyet için yapılan çalışma, muadillerinin en iyisi olmalı. İşini iyi yapmak, şu sıralar bunun ne kadar önemli bir ibadet, bir insani vasıf olduğunu görüyorum hep.

Kitabın çizimlerinde çocuklar da katkı sağlamış. Sol sayfaların hepsinde çocukların çizimleri var.

Velhasıl iyi niyetlerle yola çıkmış bir çalışmanın ürünü elimizdeki kitap. Eksiklikleri var elbet, inşallah düzelir. Fakat çorbada bir tuzum, suda bir damlam olsun diye düşünüyorsanız “tefekkur_yolculugu” instagram hesabı ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Teşekkürler Rabbimiz

Yazan: Gülçin Köse

Çizimler: Fehime Gül Uzun, Abdullah Muaz Yılmaz

Talep için instagram @tefekkur_yolculugu

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: