abone ol: Makale | Yorum

Tohumun Rüyası

0 yorum
Tohumun Rüyası

Tohum, içinde ne kadar çok şey barındırıyor. Sadece gerçek anlamdaki bir tohum olarak değil. Bir imge/simge olarak da. Tohumun Rüyası bu anlamlara göz kırpıyor.

İnsan kendi hayatının bazı dönemlerini tohum olarak düşünebilir pekala. Anne olacağını öğrendiğinde içinde bir tohum olduğu benzetmesini yapabilir. Birçok fikir önce tohum olarak düşer zihin dünyamıza.

Tohumun Rüyası kitabını ilk gördüğümde bir kitabevinin çocuk bölümündeydim. Sayfalarını karıştırmak için hiç uğraşmadım aslında. Çünkü her halükarda bu kitabı almak isteyeceğimi biliyordum. Ne güzel bir isim her şeyden önce: Tohumun Rüyası.

Kitapta tohumun rüyasına eşlik eden ve onun kendini bulma, kendini, ne olacağını merak sürecinde tohumumuza cevaplar bulmasında yardım eden tabiatı görüyoruz. Tohumun biraz beklemesi, biraz uyuması gerekiyor. Sonunda filizlenip yeryüzü ile buluşuyor tohum ve macerası başlıyor. Ama kitabımız da tam orada bitiyor.

Evet tam da “şimdi mi?” diye üzüleceğiniz bir anda gibi gelse de hayır aslında değil. Tam zamanında bitiyor tohumun rüyası. Öyle ya büyümek için uyanmak, başını kaldırmak gerek. Büyümek vakti zamanında gelen bitişler demek.

Kitabın resimleri de oldukça iyi. O toprak tevazusu çizimlere yansımış dersem, anlatabilmiş olur muyum? Kitabın cümlelerini saran serin bir örtü gibi.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Tohumun Rüyası

Yazan: Nalan Özdemir Erem

Resimleyen: Sahar Bardaie

Sarı Gaga yayınları, 2014

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Tohumun Yolculuğu- Çocuklar Okuyor - […] önce bu sayfalarda Tohumun Rüyası kitabını misafir etmiştik. Bir tohumun macerası vardı o kitapta. Elimdekinde ise birçok […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: