abone ol: Makale | Yorum

Tohumun Yolculuğu

0 yorum
Tohumun Yolculuğu

Daha önce bu sayfalarda Tohumun Rüyası kitabını misafir etmiştik. Bir tohumun macerası vardı o kitapta. Elimdekinde ise birçok tohumun ortak macerası var. Tohumun Yolcuğu belgesel kıvamında bir dünyaya götürüyor bizi. Gerçek dünya, tabiat, yakından bakıldığında gerçekten fantastik bir alem gibi gelmiyor mu size de?

Her çiçeğin ayrı tohumları var, onların çiçekten ayrılma şekilleri farklı, süzüle süzüle uçuşları hayranlık uyandırıcı, bir kuşun dışkısıyla, bir tavşanın tüyleriyle taşınmaları şaşırtıcı, kiminin bir başka hayvana yem olacağını, kiminin çürüyeceğini, birinin ise uygun şartları bulup yeşereceğini bilmekse acayip heyecanlı… Tıpkı insanlar gibi, tohumların da hepsi yetişme, kendini yeniden diriltme imkanı bulamıyor aslında… Bulanlar ise yeniden bir mucizeyi yaşıyor..

Kitaptan çok uzaklaşmayalım, evet… Hem farklı farklı bitkilerin tohumlarını çizimleriyle görüyor, hem de aynı zamanda tohumların yolculuk duraklarını anlatıyor kitap bize.

Çizimlerin zenginliğini söylememe gerek yok sanırım…

Kitabın sonunda Yetişkin Rehberi adlı sayfalar var. Bu sayfalarda çocuklara verebileceğiniz bilgiler, bilgileri verme yöntemi ve bir iki etkinlik önerisi bulunuyor. Şu güzel satırlar da bu sayfalardan:

..tohumlarda doğanın muhteşem sırları vardır…

bir tohumu, ana bitkinin sunduğu bilgi hazinesi ve yeni bir hayatın beşiği olarak düşünebiliriz. Büyük bir ormanın hikayesi küçük bir tohumla başlar. Bu yüzden çocuğunuza doğayı anlatırken tohumları da gözden kaçırmayın.

Her kütüphane, her çocuğa ulaşsın istenecek çalışmalardan biri. Şimdiden iyi okumalar.

 

Tohumun Yolculuğu

Yazan: Su-bok Choi

Resimleyen: Woi-gung Jang

1.Baskı İstanbul 2018, 32 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: