abone ol: Makale | Yorum

Zombi Köpekler Bir Numara

0 yorum
Zombi Köpekler Bir Numara

İsminde zombi kelimesini gördüğüm için -fakat renkli kapağının cazibesini de hissederek- biraz korkuyla elime aldım kitabı. Zombi sevmiyorum, net. Fakat meğer Zombi Köpekler, Tom ve arkadaşlarının müzik grubunun adıymış, kitapta zombi karakterler yok, epey rahatladım.

Kitabın yazarı ve çizeri Liz Pichon’un,  seri mecarasından biri imiş meğer elimdeki. Tom Gates’in Türkçeye çevrilmiş ondan fazla var.

Kitabı neredeyse bir çizgiroman okur gibi okuyorsunuz. Her sayfada, akışa uygun olarak satırlara yerleştirilmiş çizimler var.

Öncelikle kitabı genel olarak sevdiğimi söylemeliyim. Her ne kadar bu yaş grubunun seri macera kitaplarında yaramazlık dozu vs yüksek olsa da, Tom, nasıl söylenir, epey insani bir karakter.

Ablası ile hiç geçinemiyor, birbirlerini gıcık edecek fırsatları hiç kaçırmıyorlar, öğretmenleri ile anlaşamayabiliyor, kaçacak yer arıyor, annesinin tembihlerine rağmen abur cubur yiyor vs filan ama özünde iyi bir çocuk olduğu besbelli. Neredeyse mahalledeki çocuklardan biri.

Eğlence Tamam, Argo da Olmasa

Bu ilk gençlik kitaplarının eğlence dozunu yüksek tutmak adına içine pek çok yaramazlık ekliyor yazarlar, dmeiştik. Yerli ya da yabancı, pek fark etmiyor. Yazı, kültür aktarımının en etkili yolu. Bu yüzden açıkçası Amerikan tüketim kültürünü bize aktaran kurgulardan ziyade yerlileri seçme meylinde gönlüm. Fakat yerlilerde de maalesef aynı kültür var, belki birazcık daha gizli, ama bazen çok daha sorunlu bir şekilde… Bu konu uzun, neyse…

Tom ve arkadaşlarının müzik grubu olunca, kelimelerle oynamayı da seviyorlar. Okul takımına maskot hazırlarken, bunu öğretmenlerinin göz yumamayacağı bir dozajda yapıyorlar, muhtemelen bazı aileler de bunu sevmeyebilir. Daha zekice, argo olmayan bir kelime bulunabilirdi bence de. (Maskotun adı “Garabet Öcü Taraftar”. Baş harfleri!)

Karakterlere dair isim uydurmaları orijinal metinde nasıl bilmem ama, Türkçesinde gayet hoş ve eğlenceli olmuş. Bayan Murun, Bay Keskingöz gibi. Eski bir müzik grubunun adı ise şöyle: Çay Fincanı Tony ve Soslukları! Grubun en sevilen şarkısının adı ise müthiş: Bisküvini Çaya Çok Uzun Banma.

Kitapta evcil hayvan edinme, bakımının sorumluluğu, ekip çalışması, arkadaşlık ilişkilerine dair olaylar göreceksiniz. Bir iki husus dışında, eğlenceli okul vakitlerine dair bir kitap arıyorsanız, şimdiden iyi okumalar.

Tom Gates Zombi Köpekler Bir Numara

Yazan ve Resimleyen: Liz Pichon

1.Baskı Kasım 2019

236 sayfa, 11+

Tudem Yayın Grubu

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: