abone ol: Makale | Yorum

Türkiye’nin Ağaçları

0 yorum
Türkiye’nin Ağaçları

Kumdan Kale yayınlarını tanıdığım ilk kitaplardan biri bu albümlerdi. Epeydir merak ediyordum ve nihayet okudum. Sanırım açık ara en sevdiğim kitaplarından olabilir yayınevinin, çünkü ağaçları çok seviyorum.

Ağaç sevginizi perçinleyecek güzellikte birer eser bu 4 albüm. Çiçekli Ağaçlar, Yapraklı Ağaçlar, İğne Yapraklı Ağaçlar, Meyve Ağaçları olarak 4 farklı kategoride, ülkemizin ağaçlarını tanıtıyor. Elbette hepsi değil ama belli başlı olanlarını görmek de çok güzel. Kitapların kiminde 10, kiminde 18 ağaç çeşidi var. İlk defa adını duyduğum ağaç da gördüm üstelik.

Ağaçları hem yapraklar, meyveleri hem de sadece gövdelerine bakarak tanımaya çalışıyorum. Maalesef yılın büyük çoğunluğu şehirde yaşayınca, imkanlar da kısıtlı. Fakat neyse ki yılın farklı zamanlarında selamlaştığım ceviz, ahlat, erik, elma ağaçlarımız var. Çalışma masam leylak ağacına bakıyor, mutfağım yeni dünya ağacına… Epey yaşlı bir çitlembik var iş yerimin bahçesinde. Bu yüzden şükür duyuyorum hep.

Kitabın en sevdiğim yanlarından biri, seçilen ağaçları pek çok yönleri ile tanıtmasının yanı sıra, kitapların başındaki derli toplu bilgiler oldu. Mesela şehirlerdeki ağaçların, tek tük durdukları, bir ormanın içinde olmadıkları için, güneş ışığını fazlaca aldıklarını, üstüne üstlük sokak lambaları yüzünden geceleri iyi dinlemediklerini öğrendim. Tıpkı bizim gibi değil mi?

Hurma ağacını halamız sayan bakış açısı geldi hatırıma. Bence hurma da pek çok ağaç da bizim akrabamız olabilir 🙂

Kitap Karen Fung’un pek naif çizimleri ile süslü. Her ne kadar 9+ yaş olarak belirlenmişse de bence yetişkinler için de harika bir hediye olabilir. Her evde bir ağaç kitabı, her gönülde bir ağacın adı olmalı bence. Bu arada ufak bir göz kırpma ile bitireyim yazımı. Bir grup arkadaş, epey hoş sohbet olduğumuz bir akşamda, elimize bir ağaç albümü aldık ve herkes için bir sayfa açtık, rastgele. Ağacın özelliklerini okudukça, nasibine çıkan kişi ile ne kadar benzerlikleri olduğunu fark ettik, sevindik. O geceki ağaç adımı hiç unutmadım mesela;) Siz de denerseniz, bize yazın e mi? 🙂

Türkiye’nin Ağaçları Albümü (4 Kitap)

Çiçekli Ağaçlar- Yapraklı Ağaçlar-İğne Yapraklı ağaçlar-Meyve Ağaçları

Haziran 2018, 9+

Kumdan Kale Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: