abone ol: Makale | Yorum

Turunca Güzelleme

0 yorum
Turunca Güzelleme

Üç turunçlar masalının konuk olduğu Turunca Güzelleme, mis gibi portakal, mandalina, greyfurt kokuyor ve bu okuyucuların ağzını sulandıracak gibi duruyor.

Kahvaltıda turunç reçelinden başlayan sohbetle, üç turunçlar masalını dinler küçük kız. Bize de, aklında kaldığı kadarıyla masalı anlatır. Sonra turunçlar hakkında bilgiler misafir olur masaya.

Bir kahvaltı esnasında başlayıp biten bir kitap Turunca Güzelleme. Turuncu bir gülümse bırakıyor kapıdan sızan ışık gibi. Önceleri sadece sevdiği renklerden biri olan turuncu, o sabahtan sonra daha da anlam kazanıyor. Bir çocuğun sorularını, keşiflerini, hayatındaki detayları anlamlandırmasını okuyoruz aslında bir yandan da. Bir nevi taşların yerine oturmasını, büyümeyi…

Kitabın bence güzel yanlarından, çocuğun dünyasını zenginleştiren yanlarından biri de turunçgiller hakkında verdiği bilgiler. Bilgilerin rengarenk ve resimli verilmesi de tabi.. Böylece geçenlerde bir you tube videosunda gördüğüm ve “ağaçta nasıl yetişiyor ki bu!” dediğim koca meyvenin ağaç kavunu olduğu öğrendim.

Yayınevi 8+ olarak belirlemiş kitabı ama daha küçük yaşlara da rahatlıkla okunabilir bence. Tabi, kitapta üç turunçlar masalı da geçince, büyü, zorluklar, kesilmiş yılan resimlemeleri vs. masalsı unsurlar var. Ve bu unsurları bazı yetişkinler küçük yaşlara pek uygun görmüyor, sanırım o nedenle 8+. Ben 5+ kategorisine ekliyorum, haberiniz olsun 😉

Kitabın arka kapağında “ninem üç turunçlar masalını anlatmasaydı eğer, ona sorular sormayacak ve turunçgiller de neymiş öğrenemeyecektim”, yazıyor. Kursunu, eğitimini almasanız da içinizdeki anlatıcıyı serbest bırakın ve çocuklara masal anlatın, sevgili yetişkinler. Masalla başlayan pek çok güzel yol keşfedeceksiniz, bizden söylemesi.

Kitabı Mustafa Delioğlu resimlemiş. Fazla söze hacet yok.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Turunca Güzelleme

Yazan: Ayla Çınaroğlu

Resimleyen: Mustafa Delioğlu

1.Baskı Mart 2019

Hep Kitap

5+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: