abone ol: Makale | Yorum

Unutulmayan Hatıralar

0 yorum
Unutulmayan Hatıralar

Peygamber Efendimizi as çocuklara anlatırken, en sevdiğimiz metodlardan biri, çocuk sahabelerden bahsetmek. Yetişkin bir okur olarak bile, o hatıralar her zaman yüreğini ısıtıyor okuyanın… her defasında yeniden bir şeyler öğretiyor insana. Unutulmayan Hatıralar kitabı, işte o anlara götürecek sizi.

Hz. Ali, Hz. Ümame, Hz. Beşir, Hz. Fadl ve tabi ki Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin ve daha çocukken İslam’la şereflenen diğer sahabe… Hepsi kendi dilinden anlatıyor bize hikayelerini. Sonra da bize nasihat ediyorlar. Din, nasihattir sözünü artık pek söylemez oldu kimse. Halbuki samimi bir niyetle ve yumuşak bir dille yapılan nasihatler insana ne iyi gelir. İşte çocuk sahabelerin hatıraları sonrasında, yine onların dilinden çocuklara bazı tavsiyeler kaleme almış yazar. Böylece sahabe hayatı, Peygamberimizin as davranışları, yüz yıllar öncesinde yaşanmış bir olay olmaktan çıkmış.

Evet, sen o devirde yaşamadın, şu güzel davranışı yapan sen olmadın. Çok isterdin belki o yıllarda yaşamayı, Peygamberimizle şakalaşmayı, O’na hizmet etmeyi, duasını almayı… Olmadı diye boşverecek ve romantik bir iç geçirişten sonra bu bahsi kapatıp bambaşka bir hayata devam mı edeceksin? Elbette hayır. O gün orada değildin ama bugün buradasın ve bugün burada yapılacak da çok şey var. O devirde yetimi sahiplenen kişi olma ihtimalin yok belki ama burada bir yetimle ilgilenmekten bizi alıkoyan ne? İşte kitap sadece güzel hatıraları anlatmakla kalmamış, işin özünü bu günlere de taşımaya çalışmış.

Kitabın oldukça akıcı bir dili var. Ben bu kitabı tanıyalı uzun yıllar oluyor. Yeteri kadar tanındığını, hakkının verildiğini söyleyemem sanırım. İnşallah bundan sonra daha çok bilinir, okunur, yüreklere dokunur.

Unutulmayan Hatıralar kitabının resimleri Osman Turhan’a ait. Hikayelerde geçen olaylara dair çizimlerden ziyade, içeriğe bir naiflik katmak amacıyla çizimler yapılmış gibi.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Asrı- Saadet Çocuklarından

Unutulmayan Hatıralar

Yazan: Harun Kırkıl

Resimleyen: Osman Turhan

Erkam Yayınları, 2008

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: