abone ol: Makale | Yorum

Üzüm Serisi

0 yorum
Üzüm Serisi

3 kitaplık Üzüm serisi bugün masamda. Teker teker kitaplara bakalım…

Üzüm’ün Uyku Kitabı

Kitabı okuyan/dinleyen miniklere, Üzüm’ün akşam rutinleri sayıyor yazar. Ilık bir banyo, papatya çayı, anne ve baba ile sarılmalar ve tabi ki oyun zamanı. Sonrası uykuya geçişi kolaylaştıracak diğer işler, pijama, karanlık oda ve uyku kitabı.

Anlatıcı diliyle okuyoruz Üzüm’ün neler yaptığını ve iyi uykular dileyerek kitabı bitiriyoruz.

Kitabın sonu anne babalar için. Uyku üzerine tabi ki. Kitabı kapağında isimlerini gördüğümüz Uzman Psikologlar İrem Akın, Duygu Karaer dilinden.

Kolik, uyku apnesi vb uyku problemleri gibi, uyku düzeni oluşturma konularında da efradını cami ağyarını mani bilgiler okuyoruz. Uyku eğitimi için ağlasa da yanına gitmemeli miyim, tuvalete gitmesi için gece uyandırmalı mıyım gibi sorulara da cevap buluyoruz. Bu bölümde çocuk kadar anne-babanın durumuna odaklanılmasını da ayrıca kıymetli buldum.

Üzüm’ün Tuvalet Kitabı

Bu kitapta da Üzüm’ü en yakın arkadaşı Tombiş (oyuncak fil) ile görüyoruz. Üzüm büyüdüğü için artık bazı şeyleri tek başına yapmak istiyor. Ve okuduğu bir kitapta olduğu gibi, bunların içinde artık tuvaletini yapmak da var. Önce arkadaşı ile lazımlık kullanıyor, sonra tuvalet basamağına geçiyor, tebrikler Üzüm 🙂

 

 

Ardından yine ebeveyn bölümü geliyor. Ergenlikle benzer yönleri olan bu dönem ve tuvalet eğitimi yine detaylı olarak incelenmiş. Hem pratik bilgiler, hem konunun detaylıca anlatımı, hem karşılaşılabilecek sorunlarda çocuğun asıl ihtiyacını görebilmek adına pek önemli satırlar. Tuvalet eğitimi mevzu olunca –işin içine çiş,kaka girince- ya bir abartı yahut kötüleme durumları olabiliyor. Buna kaçmayacak ve gerçekte olduğu gibi, hayatın normal akışı olduğunu çocuğa da anlatacak bir yaklaşımla konunun anlatılmasını ayrıca sevdim.

Üzüm’ün Beslenme Kitabı

Dişlerin çıkması ile yeni tatlara açılan kapıda, Üzüm bu defa ek gıdaya geçiş, aile sofrasına oturma gibi yeni keşiflerle karşımızda. Aslında muhtemelen ilk kitap bu:) Ebeveyn bölümüne geçtiğimizdeki şu satırlar konuyu ne güzel özetlemiş.

 

“Siz kendinizi duygusal ve fiziksel anlamda yeteri kadar besleyebilirseniz, bebeğiniz zaten ihtiyacı olanı sizden alacaktır”

Diğer kitaplarda olduğu gibi emzirme ve beslenme üzerine geniş bilgiler, geçirilecek süreçler yer alıyor kitapta. Çocuğun ve annenin psikolojik durumu da yine ihmal edilmemiş. Diğer kitaplar gibi bunda da bilimsel verilerle beraber, kültürel faktörler de bu durumları etkileyen yönleri ile ele alınmış.

Kitapların çizimleri yaş grubuna uygun, sade. Metni dinleyen çocuğun, konuyu takip edebileceği özellikte.

Çocuklar için güzel bir seri ama özellikle anneler için de yine tavsiye edelim. Şimdiden iyi okumalar.

 

Üzüm Serisi

Üzüm’ün Beslenme Kitabı-Afiyet Olsun Üzüm

Üzüm’ün Tuvalet Kitabı-Anne Bitti

Üzüm’ün Uyku Kitabı-Tatlı Rüyalar Üzüm

 

Yazan: Işıl Erverdi

Resimleyen: Burak Akbay

Ebeveyn Kitapları bölümleri: 

Uzm. Psk. İrem Akın-Uzm. Psk. Duygu Karaer

Kumdan Kale Yayınları

Ekim 2019, 2+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: