abone ol: Makale | Yorum

Vanessa’nın Yanındayım

0 yorum
Vanessa’nın Yanındayım

Sessiz bir kitap var bugün masamızda: Vanessa’nın Yanındayım. Vanessa, Vanessa’ya kabalık eden çocuk ve Vanessa’ya yardım eden kız tanıtılıyor resimli hikayeden önce.

Vanessa’nın yeni taşındığını görüyoruz ilk resimde. İlerleyen resimler, tıpkı bir çizgifilm gibi, adım adım bize yaşanan olayları anlatıyor. Vanessa, okulda yeni öğrenci olmanın verdiği çekingenlik ve yalnızlığı yaşadığı ilk günün sonunda, bir çocuk tarafından kötü sözlere, kötü davranışlara maruz kalıyor.

Buna şahit olan diğer bir arkadaşı da, Vanessa’nın üzülmesine, bu olaya tepkisiz kalamıyor. Vanessa’nın üzgün gecesinde, aslında arkadaşı da üzülüyor, Vanessa için. O anda olmasa da, sonrasında gösterdiği destekle Vanessa’yı üzgünlüğün, dışlanmışlığın, değersizliğin pençesinden kurtarıyor. Hem de birer birer artan arkadaşları ile.

Vanessa’nın Yanındayım kelimesiz olmasına rağmen çok şey söyleyen bir kitap. Kitabın sonunda böyle bir durumla karşılaştıklarında yahut böyle bir davranışa maruz kaldıklarında ne yapabileceklerine ilişkin öneriler var, çocuklar için. Ebeveynler için de, çocuklara bu konuyu anlatırken kullanabilecekleri çeşitli kavramlar sunulmuş, zorbalık, destekçi, alay etmek vs gibi…

Çocuk kitaplarında zorbalık konu ediliyorsa, bu konudan muzdarip çok çocuk var demektir. Kitaplar bununla baş edebilmenin yollarından biri olsa da, umarım bu zorbalığın olmasını engelleyen ne ise, toplumda o artar.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Vanessa’nın Yanındayım

Bir İyiliğin Öyküsü

I Walk With Vanessa

Kerascoet

Haziran, 2018

Redhouse Kids Çocuk Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: