abone ol: Makale | Yorum

Yediuyur Nerede Uyur?

0 yorum
Yediuyur Nerede Uyur?

 

Kendi içinde bazen sıkıcı bile olan düzeni ile Yeşil Orman sakinlerine konuk oluyoruz bu kitapta. Ormanın sıkıcı günlerine bir tuhaflık misafir olur. Minik fındık faresi Yediuyur’u uyku tutmaz bir türlü. Çözüm olarak (her gece) farklı bir yatakta uyumayı düşünür. Ve sabahları başka başka orman sakinleri, ilginç yerlerde bulur onu. Mesela bir sabah, Narbülbülü’nün kravat çekmecesinde buluruz Yediuyur’u. Bir başka sabah ise geyiğin boynuzlarında. Hayvanlar, sabahları yüreği ağza getiren bu sürprizden bunalınca Yediuyur ile konuşmaya karar verirler. Bu Yediuyur’u pek memnun etmez. Hatta epey üzer.

 

Yeşil Orman’ın sakinleri, her şeyin normale döndüğünü düşünürken, bizim Yediuyur’un asıl derdini fark ederler. Ve olaya dair düşünceleri, duyguları değişiverir. Hayat da böyle değil mi? “Duruma göre” bazı olayların rengi değişiveriyor. Daha önce görecelilik demiştik ya, bu hikaye için de geçerli…

Hikaye çok tatlı ilerleyip, pek tatlı bitiyor. Sıcacık bir yardımlaşma ve hatta büyüme hikayesi. Kaliteli eserlerdeki yalınlığı ve sadeliği, büyük mesajlar verme kasıntısı ile akışın bozulmamasını, gereksiz detayların hikayeyi boğmamasının güzelliğini fark ediyorsunuz değil mi?

Kitabın resimleri de pek güzel. Oturup detaylarını incelemek isteyeceğiniz türden.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Yediuyur Nerede Uyur?

Yazan: Susanna İsern

Resimleyen: Marco Soma

Ekim, 2018

Uçanbalık Yayınları

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: