abone ol: Makale | Yorum

Yine mi Ispanak?

0 yorum
Yine mi Ispanak?

Bu sene bir ıspanak tarlası gördüm, gerçekten güzeldi, yemyeşil. Benim yaşıtlarım Temel Reis sebebiyle, sanırım ıspanağı sevmemeye cesaret edememiş bir nesil 🙂 Kitabımızdaki Yaz (kızımızın ismi bu) ise babası gibi, ıspanağı pek de sevmiyor. Annesi ona ıspanağı sevdirmek için güzel bir yol seçiyor: ıspanak ekmek.

Yaz, dedesinin çiftliğinde ıspanak tohumları ekiyor toprağa. Bunu tecrübe ettiyseniz bilirsiniz. Kendi ektiğiniz, suladığınız, büyüme adımlarını gördüğünüz bir şeyin tadına bakmak, gerçekten çok keyiflidir. Aslında Yaz da bu tecrübeye sahip. Ispanaklarla daha da katmerleniyor bu.

Aslında ıspanağı sevmediği için, kendi ektikleri bile olsa, onları yemeyi pek iyi hayal edemiyor ama o kısmı düşünmüyor pek. Neyse ki annesi, ona da bir çözüm üretiyor, Yaz’ın da yönlendirmesiyle. Ispanaktan, başka yemekler yapmak! Mesela pizza!

Kitapta ıspanaklı pizzan tarifi de var. (Yapsak mı?:))

Hoş resimleri, sade hikayesi ile, çocukları sevmedikleri yemeklere karşı farklı bir gözle bakmaya çağırıyor “Yine mi Ispanak?”. Açıkçası, ıspanağın faydalarını anlatan bir yetişkin karakteri çizmediği için, yazara hususen teşekkür etmek istiyorum 😉

Şimdiden iyi okumalar.

Yine mi Ispanak?

Yazan: Destan Harmancı

Resimleyen: Merve Uygan

İthaki Çocuk, Eylül 2020

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: