abone ol: Makale | Yorum

Yüz Elbisenin Sırrı

0 yorum
Yüz Elbisenin Sırrı

 

 

Son zamanlarda okuduğum en naif, kalbe dokunan, gülümseten, kitaplardan biri oldu Yüz Elbisenin Sırrı.

Diğerlerinden farklı bir adı olduğu için dalga geçilen çocukların, vatanından ayrı düşmüş çocukların, arkadaşının eskisini giydiği her an ortaya çıkabilir diye yüreği kuş gibi titreyen çocukların, her şeye rağmen hayaline, umuduna tutunan çocukların, pişmanlıklarını, telafi için bir adıma dönüştüren çocukların, yüreği kocaman çocukların kalbine ve tabi ki okuyucuların çocukluklarına dokunan bir kitap.

Wanda, garip! soyadı yüzünden dalga geçilen bir çocuk. Sınıfın en popüler, en güzel, en çok elbisesi olan Peggy ve onun arkadaşı Maddy başta olmak üzere kızların da hedef tahtasında. Ona her gün kaç elbisen var, diye sorar kızlar. O da “hepsi sıra sıra dizili” yüz elbisesi olduğunu söyler. Kızlar hep gülerler Wanda’ya, çünkü onun hep aynı, eski ama temiz mavi elbiseyi giydiği ortadadır. Wanda ile ilişkileri de bu kadardır işte. Okula gelmediğini ilk günü bile fark etmezler önce.

1988 yılında vefat eden yazar, bu kitabı, kendi çocukluğundaki bir hatırasına dayanarak yazmış. Kitap, klasiklerden sayılıyor.

Kitaba eşlik eden resimler, sisli, puslu bir camın arkasından bizi hikayeye dahil ediyor sanki. Hayal gücümüzle tamamlamamızı istiyor sanki silik detayları.

Kitabın bitişi, Maddy’nin iç dünyasında kopan fırtınalar, sorgulamalar ile kalbi teşne herkese söyleyecek sözü olan bir kitap.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Yüz Elbisenin Sırrı

The Hundred Dresses

Yazan: Eleanor Estes

Resimleyen: Louis Slobodkin

Beyaz Balina Yayınları, 94 sayfa

1.Baskı 2017, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: